Hedonik tüketimde sosyal medya fenomenlerinin etkisi
The effect of social media phenomena on hedonic consumption
  1. Tez No: 847948
  2. Yazar: ESRA İNCİRKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Web teknolojilerinin gelişimine paralel olarak zaman içerisinde gelişen sosyal medya araçları bireylere yalnızca sosyalleşme, eğitime erişme ve eğlenme gibi imkânlar sunmakla kalmamış aynı zamanda bireylere bu dijital platformlar üzerinden mal ve hizmet satın alma imkânı da sunmuştur. Sosyal medya platformlarında gerçekleşen bu tüketim eylemlerinde Sosyal Medya Fenomenleri de giderek etkin bir rol oynamaya başlamış yaptıkları yorumlar, tavsiye paylaşımları onları takipçilerin gözünde birer kanaat önderi haline getirmiştir. Sosyal medya kullanıcılarında gözlemlenen sosyal ve psikolojik etkenler (benlik sunumu, bir sınıfa dahil olma vb.) ile birlikte de tüketim, hazza dayalı bir forma dönüşmüş ve hedonik tüketimde sosyal medya fenomenlerinin etkisinin olup olmadığını saptamanın literatüre katkı sağlayacağı görülmüştür. Bu kapsamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tüketim kavramı, tüketim sosyolojisi ve hedonik tüketim, ikinci bölümde sosyal medya, sosyal medya fenomenleri ve bunların tüketim ile ilişkileri teorik olarak ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise hedonik tüketimde sosyal medya fenomenlerinin etkisine yönelik bir nicel çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda hedonik tüketim ve sosyal medya fenomenleri ile ilgili üç ölçek kullanılarak bir anket oluşturulmuş ve bu anket sosyal medya fenomeni takip eden 525 kişiye uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sosyal medya fenomenleri ile hedonik tüketim arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media tools, which have developed over time in parallel with the growth of web technologies, not only offer individuals opportunities such as socializing, accessing education, and entertaining but also offer individuals the opportunity to purchase goods and services through these digital platforms. Social media phenomenons have started to play a gradually active role in these consumption actions taking place on social media platforms, and their comments and recommendation sharing have made them opinion leaders in the eyes of their followers. With the social and psychological factors observed in social media users (self-presentation, presence in a class, etc.), consumption has turned into a form based on pleasure, and it has been seen that deciding whether social media phenomena have an effect on hedonic consumption will contribute to the literature. In this perspective, the study consists of three parts. In the first part, the sociology of consumption and hedonic consumption, in the second part, social media, social media phenomena, and their relations with consumption are discussed in theory. In the last part, quantitative research was conducted on the effect of social media phenomenon on hedonic consumption. For the purpose of the study, a survey was shaped using three scales regarding hedonic consumption and social media influencers, and this survey was applied to 525 people who follow social media influencers. According to the research results, there is a meaningful relationship between social media influencers and hedonic consumption.