Konaklama işletmelerinde kadın yöneticilerin tam kapsamlı liderlik teorisi çerçevesinde algılanan liderlik modelinin incelenmesi
Investigation of the leadership model of female managers in accommodation businesses within the framework of full-range leadership theory
  1. Tez No: 847955
  2. Yazar: EDA YURTSEVER ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin departman yönetiminde yer alan kadın yöneticilerin tam kapsamlı liderlik teorisi çerçevesinde algılanan liderlik modelinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin departman yönetiminde yer alan kadın yöneticilere bağlı çalışanlar arasından uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 385 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak üzere anket tekniği kullanılmıştır. Dört bölüm olarak hazırlanan anket formunun ilk üç bölümünde sırasıyla katılımcı bilgi formu, yönetici bilgi formu ve otel bilgi formu yer almaktadır. Dördüncü bölümünde ise Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği yer almaktadır. Araştırmada elde edilen veriler Mayıs-Haziran 2023 tarih aralığında toplanmış olup verilerin analizinde SPSS v26 yazılımı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında; frekans analizi, geçerlilik analizi, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, tanımlayıcı istatistiksel analiz, t-testi ve ANOVA analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda kadın yöneticilerin dönüşümcü, etkileşimci ve serbest bırakıcı liderlik tarzları arasında en çok dönüşümcü liderlik tarzını sergiledikleri tespit edilmiştir. Bunu etkileşimci liderlik takip ederken, en az algılanan liderlik tarzı ise serbestlik tanıyan liderlik olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmada ayrıca algılanan liderlik tarzlarında cinsiyet, yaş, kıdem, istihdam durumu (sezonluk/sürekli), liderin eğitim düzeyi, otel türü ve oteldeki çalışan sayısına göre anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the perceived leadership model of female managers in the department management of accommodation businesses operating in Istanbul within the framework of full-range leadership theory. The study was conducted in the relational scanning model. The sample of the research consisted of 385 participants selected by the convenient sampling method among the employees affiliated to female managers in the department management of the accommodation establishments operating in Istanbul. Survey technique was used to collect data in the study. The survey form, prepared in four sections, consists of the participant information form, manager information form, and hotel information form in the first three sections, respectively. The fourth section includes the Multifactor Leadership Scale. SPSS v26 software was used to analyze the data obtained in the study. Within the scope of the study, frequency analysis, validity analysis, reliability analysis, normal distribution analysis, descriptive statistical analysis, t-test, and ANOVA analysis were performed. As a result of the analyses, it was determined that women managers exhibit the most transformational leadership style, followed by the transactional leadership style, and the laissez-faire leadership style was the least perceived. The study also revealed significant differences in perceived leadership styles according to gender, age, seniority, employment status (seasonal/permanent), education level of the leader, hotel type, and number of employees in the hotel.