Total kalça artroplastisi planlanan hastalarda genel ve rejyonal anestezinin uyku kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of general and regional anesthesia on sleep quality in patients planning total hip arthroplasty
- Tez No: 847956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCAN AKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda total kalça artroplastisi (TKA) planlanan hastaların uyku kalitesini Pittsburg İnsomni Derecelendirme Ölçeği 20 maddelik versiyon (PİDÖ-20) ile değerlendirerek postoperatif dönemdeki uyku kalitesi değişiminin anestezi tekniği ile ilişkisini göstermeyi amaçladık. Rejyonal anestezinin (RA) genel anestezi (GA) ile kıyaslandığında uyku kalitesi açısından daha iyi sonuçlar oluşturacağı hipotezini araştırdık. Çalışma, TKA uygulanacak, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) sınıflaması I-III olan, 18 yaş üstü 66 hastada gerçekleştirildi. Hastalar Grup GA (n=30) ve Grup RA (n=36) olarak ikiye ayrıldı. Her iki grup da preoperatif 30 gün öncesi (bazal durum), preoperatif son gün hastane yatışında ve postoperatif yedinci günde telefon görüşmesi ile PİDÖ-20, Sürekli (Durumluk) Kaygı Ölçeği- Sayfa 1 (STAİ-1) ve Vizüel Analog Skala (VAS) kullanılarak uyku kalitesi, anksiyete ve ağrı skorları açısından 3 vizitte değerlendirildi. Hastaların sosyodemografik verileri komorbiditeleri, perioperatif süreçleri kaydedildi. Hastalar postoperatif komplikasyonlar açısından 3 ay boyunca kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to demonstrate the relationship between the change in sleep quality in the postoperative period and the anesthesia technique by evaluating the sleep quality of patients planned for total hip arthroplasty (THA) with PIDÖ-20 scale. We investigated the hypothesis that regional anesthesia (RA) would produce better results in terms of sleep quality compared to general anesthesia (GA). The study was conducted on 66 patients over the age of 18, with American Society of Anesthesiologists (ASA) classification I-III, who were to undergo THA. The patients were divided into two: Group GA (n=30) and Group RA (n=36). In both groups, Pittsburg Insomnia Rating Scale 20-item version (PIRS-20), Trait (State) Anxiety Scale- Page 1 (STAI-) and Visual Analog Scale (VAS) were evaluated 30 days before the surgery (baseline), on the last preoperative day of hospitalization, and on the seventh postoperative day by telephone call were used to evaluate sleep quality, anxiety and pain scores in 3 visits. Sociodemographic data, comorbidities, and perioperative processes of the patients were recorded. Patients were recorded for 3 months in terms of postoperative complications.