Editoryal üretim sürecinde haberlerin çerçevelenmesi
Framing news in the editorial production process
- Tez No: 847958
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YOLCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 567
Özet
Haber editörleri, haberleri yayınlamak üzere gündem belirleme aşamasında seçer ve böylece izlerkitlenin ne konuda düşüneceğini belirlerken, sonraki redaksiyon aşamasında ise çerçeveleme yaparak nasıl düşüneceğini etkilemeye çalışırlar. Haber üretiminde alınan bu editoryal kararlarla sosyal anlamlar inşa edilmektedir. Çerçeveleme, liberal iletişim anlayışının tarafsızlık iddiasının aksine, olayları taraflı aktarmada bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmada, ideolojik bakış açıları farklı olan Kanal D ve Kanal 7 televizyon kanallarında yayınlanan 29 Ekim 2012'deki Cumhuriyet Bayramı resmi törenlerinin yanı sıra yasaklandığı için gergin bir siyasal bir ortama dönüşen alternatif kutlamalara ilişkin haberlerin nasıl çerçevelendiği analiz edilmiştir. Bu haberlerin çerçevelemesinde çerçeve kategorilerinin nasıl kullanıldığı, haberlerin ana haber bültenindeki sırası, süresi, künye sınıflandırması ile Cumhuriyet'in hafıza mekanlarına ne ölçüde yer verildiği karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Entman'ın çerçeve analizi yöntemindeki“baskın çerçeve”ve“zıt/karşıt çerçeve”kavramları temelinde araştırmada oluşturulan iki ana kategori, Pettit'in“müdahaleli cumhuriyet yanlılığı”ve“müdahalesiz cumhuriyet yanlılığı”,“iktidar yanlılığı”ve“muhalefet yanlılığı”ile“resmi ideoloji yanlılığı”ve“resmi ideoloji karşıtlığı”adı verilen alt kategorilerle ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Araştırmada, seçilen örnek olayın ve haber çerçevelemenin özellikleri açısından nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örnek olayı, ideoloji ve anlamın sosyal inşasını içerdiğinden nitel araştırma yaklaşımı tercih edilmiştir. Örnek olay incelemesi, çerçeveleme analizi tekniği temelinde gerçekleştirilmiştir. Örnek olayın değerlendirilerek olayın ve olgunun ne olduğunun açıklanabilmesi için nitel araştırmalarda kullanılan betimsel analiz ve içerik analizi teknikleri uygulanmıştır. Araştırma, televizyon kanallarının yayın politikalarıyla uyumlu haber ürettiklerini, oluşturdukları anlamı yayın politikasının ideolojik çerçevesine göre editoryal mekanizma içinde inşa ettiklerini, ideolojik çatışma içeren olayların habere dönüştürülmesinde gerçekliği farklı anlamlarda çerçevelediklerini, editoryal tercihleri doğrultusunda haber çerçeveleri inşa ettiklerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
While choosing the news, news editors determine what the audience will think about, they also determine how they will think by framing during the editing phase. Social meanings are constructed by these editorial decisions. Framing is used as a tool to convey events biased, contrary to the neutrality claim of the liberal communication approach. In this research, besides the official ceremonies held on October 29, 2012 in Kanal D and Kanal 7, which have different ideological perspectives, it was analyzed how the news of the alternative Republic Day celebrations, which turned into a tense political environment due to the ban, were framed. How the frame categories are used in the framing of these news, the order of the news in the main news bulletin, its duration, the classification of the imprint and the extent to which the memory places of the Republic are included have been analyzed comparatively. The two main categories created in the research on the basis of the concepts of dominant and contrasting framework in Entman's frame analysis method were analyzed by associating them with Pettit's sub-categories of intervention and non-intervention republic, pro-government and opposition, and official ideology and opposition to official ideology. In the research, qualitative research design was used in terms of the characteristics of the selected case and news framing. Qualitative research method was preferred as the case study includes the social construction of ideology and meaning. Descriptive analysis technique was used to evaluate the case study and explain what the event and the phenomenon are. Research has shown; that the channels produce news in line with their broadcasting policies, they construct the meaning they create within the editorial mechanism according to the ideological framework of the editorial policy, that they frame reality in different ways in reporting events involving ideological conflict, that they build news frames in line with their editorial preferences.