Girişimcilik eğiliminde rol modellik: Eski patronların etkileri
Role modeling in entrepreneurship tendency: Influences of former bosses
  1. Tez No: 847957
  2. Yazar: NİDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT HIZIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Girişimcilik ve girişimcilik eğilimi son dönemlerde üzerinde durulan en önemli konular arasında yer almaktadır. Bireylerin girişimcilik faaliyetinde bulunabilmesi içinde öncelikli olarak girişimciliğe dair bir eğilim ya da niyet göstermesi gerekmektedir. Bireyin girişimci olmasına etki eden ve girişimcilik eğilimini etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar; kişisel, çevresel ve demografik faktörlerdir. Bireyler aynı zamanda girişimci olma konusunda çevrelerinde gördükleri başarı girişimcileri kendisine rol model alabilir ve onların gittiği yoldan gitmek isteyebilir. Özellikle başarılı girişimcilerin iş stratejileri ve işe ilişkin deneyimleri bu süreç içerisinde oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı da girişimci bireylerin girişimcilik eğilimlerinde eski patronlarının nasıl rol model oynadığını anlamaktır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship and entrepreneurship tendency are among the most important issues that have been emphasized recently. In order for individuals to engage in entrepreneurial activities, they must first show a tendency or intention to engage in entrepreneurship. There are some factors that affect the individual's entrepreneurial tendency. These; personal, environmental and demographic factors. At the same time, individuals can take the success entrepreneurs they see around them as role models and want to follow their path. Especially the business strategies and business experiences of successful entrepreneurs are very important in this process. The aim of this study is to examine the feelings and thoughts of entrepreneur candidates about role modeling and the effect of role model on entrepreneur candidate.