Dijital tereke kavramı ve miras hukukundaki sorunları
The concept of digital inheritance and its problems in law of inheritance
  1. Tez No: 847974
  2. Yazar: OĞUZ ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ARIDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 434
Özet
Günümüzde kişilerin dijital ortamda sosyal medya hesapları, sanal paraları, kullanım hakları, online oyun karakterleri, internet alan adları, e-posta hesapları gibi dijital varlıkları bulunmaktadır. Bu dijital varlıkların bazıları salt kişisel amaçlarla kullanmaktadır. Ancak bazıları ise önemli düzeyde ekonomik değer içerebilmektedir. Kimi zaman her iki amacı ve kullanım biçimini de barındırabilmektedirler. Bunların ölümden sonra mirasçılara intikal edip edemeyeceği sorusu karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu kapsamda dijital terekeye dahil değerlerin belirlenmesi, mirasçıların bunlar üzerinde hangi haklara sahip olduğunun tespiti, bunların ölüme bağlı tasarruflara konu edilip edilemeyeceği, mirasbırakanın bu konudaki ölümden sonraya ilişkin arzuları, mirasbırakan ile dijital servis sağlayıcı şirket arasındaki sözleşmenin niteliği ve mirasçılara intikal üzerindeki etkisi, dijital varlıkların paylaşımının nasıl yapılacağı ve bunlara ilişkin koruma önlemleri de bu konuya ilişkin üzerinde durulması gereken başlıca meseleler arasındadır. Bu tezimizde dijital tereke kavramını ve miras hukukuna ilişkin sorunlarını ele almayı hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people have digital assets such as social media accounts, virtual money, usage rights, online game characters, internet domain names, and e-mail accounts. Some of these digital assets are only used for personal purposes. However, some of them are given significant economic value. Sometimes it includes both purposes and ways of use. The issue arises whether these can be transferred to heirs after death. In addition, in this context, determining the values included in the digital estate, determining what rights the heirs have over them, whether they can be subject to dispositions due to death, the wishes of the testator on this issue after death, the nature of the contract between the testator and the digital service provider company and its effect on the transfer to the heirs, digital How the assets will be shared and the protection measures related to them are among the main issues that need to be emphasized regarding this issue. In this thesis, we aim to discuss the concept of digital estate and its problems related to inheritance law.