Okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerileri ile öğretmenlerin iş ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between innovation management skills of school administrators and teachers' job and life satisfaction
- Tez No: 847999
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez kapsamında okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerileri ile öğretmenlerin iş ve yaşam doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma; nicel araştırma modelinde korelasyonel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İzmir ilinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokullarda çalışan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini oluşturma sürecinde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Kümeler içerisinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile İzmir ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullar belirlenmiştir. Belirlenen okullarda görev yapan sınıf öğretmenleri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Bu kapsamda toplam 371 sınıf öğretmenine ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak Bülbül (2012) tarafından geliştirilen“Okullarda Yenilik Yönetimi Ölçeği”, Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen ve Şimşek (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yaşam Alanlarındaki Doyum Ölçeği”ile Tezer (1991) tarafından geliştirilen“İş Doyumu Ölçeği (İDÖ)”kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik bilgilerine ilişkin verileri toplayabilmek için“Kişisel Bilgi Formu”oluşturulmuştur. Araştırma bulgularına göre sınıf öğretmenlerinin iş ve yaşam doyumları ile okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek seviyede pozitif bir ilişki tespit edilmiştir (r=0.840, r=0.844). Sınıf öğretmenlerinin cinsiyet, yaş ve kıdem değişkenlerine göre okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerilerine dair algılarında ölçek ve ölçek alt boyutlarına göre anlamlı bir fark göstermediği görülmüştür. Sadece lisansüstü eğitim yapan öğretmenlerin yapmayanlara göre okul yöneticilerinin yenilik yönetimi becerilerine dair algıları daha düşük bulunmuştur. Araştırma bulgularında sınıf öğretmenlerinin iş doyumu ve yaşam doyumu düzeylerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarından hareketle iş doyumu ve yaşam doyumunun birbiri içinde olan ve birbirini etkileyen iki kavram olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the correlation between school administrators' innovation management skills and teachers' job and life satisfaction levels. It is a correlational research in a quantitative research model. The universe of the research consists of classroom teachers working in official primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of İzmir in the 2022-2023 academic year. Cluster sampling method was used in the process of creating the research sample. Among the clusters, primary schools affiliated to the Ministry of National Education were determined in the province of Izmir with the simple random sampling method, one of the random sampling methods. Classroom teachers working in the determined primary schools formed the sample of the research. In this context, 371 classroom teachers were reached.“Innovation Management Scale in Schools”developed by Bülbül (2012) as data collection tool,“Life Satisfaction Scale”developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) and adapted to Turkish by Şimşek (2011) and“Scale of Life Satisfaction”developed by Tezer (1991). Job Satisfaction Scale (ISS)“ scale was used. In addition, a ”Personal Information Form" was created in order to collect data on the demographic information of the participants. According to the research findings, a statistically significant and highly positive relationship was found between the job and life satisfaction of classroom teachers and the innovation management skills of school administrators (r = 0.840, r = 0.844). It was observed that classroom teachers did not show a significant difference in their perceptions of school administrators' innovation management skills according to the gender, age and seniority variables according to the scale and scale sub-dimensions. Teachers who only had postgraduate education were found to have lower perceptions of school administrators' innovation management skills than those who did not. In the research findings, it was determined that the job satisfaction and life satisfaction levels of classroom teachers were at medium levels. Based on the analysis results, it was concluded that job satisfaction and life satisfaction are two concepts that are interconnected and affect each other.