Bıldırcınlarda nar kabuğu ekstraktı ile prebiyotiğin birlikte kullanılmasının besi performansı ve bazı kan parametreleri üzerineetkileri
Effects of using pomegranate peel extract and prebiotics together on fattening performance and some blood parameters in quails
  1. Tez No: 848000
  2. Yazar: EVRİM KUBAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BİRİCİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı; bıldırcın rasyonlarında prebiyotik (1 g/kg) ile nar kabuğu ekstraktının düşük (% 7,5 mg/kg) ve yüksek (% 17,5 mg/kg) dozlarının ayrı ayrı ve prebiyotik ile birlikte kullanımının; performans parametreleri (Canlı Ağırlık; CA, Canlı Ağırlık Artışı; CAA, Yem Tüketimi; YT, Yemden Yararlanma Oranı; YYO sıcak-soğukkarkas ağırlığı ve randımanları), et kalitesi (göğüs ve but etinin L*, a*, b* ve pH değerleri), kan serumundaki bazı antioksidan enzimlerin aktivitesi (Süperoksit Dismutaz; SOD ve Toplam Antioksidan Kapasitesi; TAK), karaciğer yağlanması ve hidropik dejenerasyon, ince bağırsak villus yüksekliği (VY), kript derinliği (KD), villus yüksekliği/kript derinliği (VY/KD), villus genişliği (VG) üzerindeki etkilerini saptamaktır. Toplam 240 adet kuluçkadan yeni çıkmış bıldırcın kullanılmıştır. Bıldırcınlar, CA'ları (7,68 ± 0,63) ve cinsiyetleri yönünden eşit şekilde altı gruba dağıtılmıştır. Rasyonlar; 0 (Kontrol), 1 mg/kg prebiyotik (Pr), 7,5 mg/kg nar kabuğu ekstraktı (NKE1), 7,5 mg/kg nar kabuğu ekstraktı + 1 g/kg prebiyotik (NKE1+Pr), 17,5 mg/kg nar kabuğu ekstraktı (NKE2) ve 17,5 mg nar kabuğu ekstraktı/kg + 1 g/kg prebiyotik (NKE2+Pr) katılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The use of prebiotic (1 g/kg) and low (7.5% mg/kg) and high (17.5% mg/kg) doses of pomegranate peel extract separately and together with prebiotics in quail rations; performance parameters (Body Weight; BW, Body Weight Gain; BWG, Feed Consumption; FI, Feed Conversion Ratio; FCR hot-cold carcass weight and yields), meat quality (L*, a*, b* and pH values of breast and thigh meat ), the activity of some antioxidant enzymes in blood serum (Superoxide Dismutase; SOD and Total Antioxidant Capacity; TAC), fatty liver and hydropic degeneration, small intestine villus height (VH), crypt depth (CD), villus height/crypt depth (VH/CD). ), to determine its effects on villus width (VW). A total of 240 newly hatched quails were used. Quails were equally distributed into six groups according to their CA (7.68 ± 0.63) and gender. Rations; 0 (Control), 1 mg/kg prebiotic (Pr), 7.5 mg/kg pomegranate peel extract (PPE1), 7.5 mg/kg pomegranate peel extract + 1 g/kg prebiotic (PPE1+Pr), 17, 5 mg/kg pomegranate peel extract (PPE2) and 17.5 mg pomegranate peel extract/kg + 1 g/kg prebiotic (PPE2+Pr) were added.