Konjenital hipotiroidi tarama programı ile kliniğimize yönlendirilen olguların klinik olarak geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of cases referred to our clinic through congenital hypothyroidism screening program
- Tez No: 848014
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışmada, Konjenital Hipotroidi (KH) tanısı ile takip edilen term/preterm oranların etiyolojik dağılımını, tanı ve tedavi başlama yaşlarını, tanı ve izlem sırasındaki tiroid fonksiyonlarının seyrini, başlangıçtaki serum TSH (Troid Stimulan Hormon) değerini, kalıcı ve geçici KH ile primer KH diğer gruplarını kıyaslamak, amaçlanmıştır. Materyal-Metod: 2010-2020 yılları arasında konjenital hipotiroidi tarama programı ile Uludağ Üniversitesi Çocuk Endokrin Bölümüne KH ön tanısı ile yönlendirilen 1585 olgu değerlendirildi. Bulgular: Normal sonuçlu hastalar (A, n=754), takibe alınıp tedavi başlanmayan hastalar (B1, n=350) ve izlemde tedavi başlanan + tanı anında tedavi başlanan (B2+C, n=329) hastaların cinsiyet dağılımları, prematüre doğum oranları, medyan tanı yaşları, topuk taraması, serum st4 ve TSH değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Objectives: This study compares term/preterm rates, age at diagnosis, treatment initiation, thyroid function during diagnosis and follow-up, initial serum TSH levels, and permanent/temporary CH in Congenital Hypothyroidism (CH) with other primary CH groups. Materials and Methods: Between 2010 and 2020, 1585 cases who were referred to Uludağ University Pediatric Endocrine Department with a preliminary diagnosis of CH through the CH screening program were evaluated. Results: Gender distribution, premature birth rates, and median age at diagnosis were compared among three groups: normal results (A, n=754), followed without treatment (B1, n=350), and treatment started during follow-up + at diagnosis (B2+C, n=329). Heel scans, serum ST4, and TSH values were also compared.