Ses kalınlaştırma ameliyatından sonra ses terapisine olan ihtiyacın sesin öz değerlendirilmesi yöntemi ile araştırılması
Assessment of the need for voice therapy after voice deepening surgery by means of self-evaluation method
  1. Tez No: 848015
  2. Yazar: BUSE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED KÜRŞAD YELKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma; tip 3 tiropilasti cerrahi yöntemi ile ses perdesi düşürülen erkek hastaların, ameliyat sonrasında ses terapisi almalarına ihtiyaç olup olmadığını sesin öz değerlendirilmesi yöntemi ile araştırmayı hedeflemektedir. Yüksek ses perdesi şikâyeti ile cerrahi operasyon geçirmiş 31 erkek katılımcı deney grubunu, ses bozukluğu ve ses perdesi şikâyeti olmayan 31 erkek katılımcı ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Her bir gruba demografik bilgi formu, Ses Handikap Endeksi-10 ve çalışmanın konu ve amacına uygun olarak hazırlanan Ses Kalitesinin Öz Değerlendirilmesi Anketi Google Form aracılığı ile iletilmiştir. Yapılan istatiksel analizler sonucunda çalışmaya alınan katılımcılarda Ses Kalitesinin Öz Değerlendirilmesi Anketi ve Ses Handikap Endeksi-10 toplam puanları ile ölçeğin fiziksel, fonksiyonel ve emosyonel alt grup puanlarının deney grubunda kontrol grubundan daha yüksek çıkması gruplar arasında yüksek düzeyde istatistiksel olarak anlamlı farklılığın varlığını göstermiştir (p=0,001).
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether male patients who have had their vocal pitch lowered by type 3 thyroplasty surgery need postoperative voice therapy by using the voice self-assessment method. The experimental group consisted of 31 male participants who had undergone a surgical operation with the complaint of high pitch, and the control group consisted of 31 male participants who had no complaints of voice disorder or pitch. A demographic information form, a Voice Handicap Index-10, and a Voice Quality Self-Assessment Questionnaire prepared in accordance with the subject and purpose of the study were delivered to each group via Google Form. As a result of the statistical analysis, the total scores of the Voice Quality Self-Assessment Questionnaire and Voice Handicap Index-10 and the physical, functional, and emotional subgroup scores of the scale were higher in the experimental group than in the control group, indicating the presence of a statistically highly significant difference between the groups (p=0,001).