Unilateral testis torsiyonunun kontralateral testis kan akımına etkileri: Köpeklerde deneysel bir çalışma
Effects of unilateral testicular torsion on the blood flow of contralateral testis: An experimental study on dogs
  1. Tez No: 848013
  2. Yazar: MEHMET ERKAN ERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TARHAN, PROF. DR. UĞUR KUYUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Testis torsiyonunun kontralateral testis kan akımı üzerine etkilerini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Kontrol (yalancı operasyon) ve torsiyon gruplarını içeren 2 grup erişkin köpek kullanıldı. Her iki testisin kan akımı torsiyon öncesi ve sonrasında renkli Doppler ultrasonografi ile değerlendirildi. Çalışma sonunda bilateral orşiektomi yapılarak testisler histopatolojik incelemeye alındı. Bulgular: Torsiyon sonrası kontralateral testislerde renkli Doppler ultrasonografi ile tespit edilen tepe sistolik hızlar, diyastol sonu hızlar ve rezistif indeks değerleri torsiyon öncesi ipsilateral, kontralateral ve kontrol grubunun her iki testisinde ölçülen değerlerden istatistiksel olarak farklı değildi (p>0.05). Kontralateral testislerde histopatolojik değişiklikler görülmemesine rağmen, yalancı operasyon grubunun manipüle edilen testislerinde minimal ödem ve konjesyon saptandı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında çalışma grubunun kontralateral testislerinin kan akımında anlamlı değişiklik bulunamadı. Sonuç: Unilateral testiküler torsiyon renkli Doppler ultrasonografi ile tayin edilen kontralateral testiküler kan akım hızını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of unilateral testicular torsion on the blood flow of the contralateral testis were investigated. Fourteen adult male dogs were recruited. Seven dogs underwent unilateral testicular torsion of 4 h duration, and the other seven dogs had a control operation. Testicular blood flow was determined by colour Doppler ultrasonography before and after the testicular torsion. Bilateral orchidectomy was performed at the end of the study and histopathological changes were evaluated. Values of peak systolic velocity, end diastolic velocity, and resistive index were not statistically significant between ipsilateral and contralateral testes in the study group (p > 0.05). On comparison with the control group, blood flow in the contralateral testes showed no statistically significant difference (p > 0.05). Oedema and congestion were seen on ipsilateral testes in the study group. No histopathological changes were noted on the contralateral testes. Minimal oedema and congestion secondary to manipulation were found in the control operation testes. We conclude that unilateral testicular torsion does not decrease contralateral testicular blood flow as shown by colour Doppler ultrasonography.