Ramazan ve Noel Bayramı kapsamında ritüel tüketim alışkanlıklarının kültürleşme çerçevesinde değerlendirilmesi: Çok kültürlü toplum Kıbrıs Pile köyü örneği
Evaluation of the ritual consumption habits in the framework of acculturation during Ramadan and Christmas feasts: Cyprus Pyla village as an example of multicultural society
  1. Tez No: 848054
  2. Yazar: SEREN ÖZÇAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÜSTÜNDAĞLI ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde tüketim, bireylerin kendilerini tanıtmak için kullandıkları aracı eylemlerdir. Tüketim deneyiminin ritüelleşmesi, satın alma davranışları ve motivasyon gibi tutumsal değişkenlerin yanında kültür içindeki davranış kalıplarını da etkilemektedir. Küreselleşmenin etkisiyle oluşan çok kültürlü toplumları anlamanın ve bu toplumlardaki kültürleşme süreçlerini kavramanın bir yolu oradaki tüketim ritüellerini incelemektir. Bu araştırmada amaç, çok kültürlü bir ortam içerisindeki iki farklı dini bayrama ait ritüel tüketim alışkanlıklarını kültürleşme çerçevesinde değerlendirmektedir. Araştırmada Türk ve Rumların Ramazan ve Noel Bayramında gerçekleştirdikleri ritüel tüketimler birlikte ve karşılıklı olarak ele alınmıştır. Bu tez, herhangi bir göç durmumunun söz konusu olmadığı, her iki toplumun (Türk-Rum) da ev sahibi olduğu bir ortamda (Kıbrıs-Pile Köyü), iki farklı odak nokta (Ramazan-Noel) seçilerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Pile köyünde birlikte yaşayan 10 Türk ve 5 Rum ile görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlar, Türklerin Ramazan Bayramı tüketim ritüellerinin kutsallık ve dini anlamlardan, sıradanlaşmaya doğru bir dönüşüm içinde olduğunu ve Ramazan Bayramının kimlikleştirilerek eylemlere dönüştüğünü göstermektedir. Türklerin Noel Bayramı kutlamalarının ise hedonik tüketim çerçevesinde gerçekleştiği ve ekonomik etkileşim ve faydalardan etkilendiği yönündedir. Diğer yandan Rumların etnik kimliklerine bağlılıkları sonucu Ramazan'ı kutlamadıkları ve bu ayrılıkçı kültürleşme yapısının iki toplum arasında etnik sınırlar yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak Rumların Noel'i hem dini hem sosyo-kültürel anlamlar çerçevesinde önemsedikleri tespit edilmiştir. Bu açıdan, Pile köyündeki Türklerin içerisinde bulunduğu topluma bir anlamda Rumlara göre daha fazla entegre olduğu söylenebilmektedir. Rumların ise kültürleşme ilişkilerinde Türklere nazaran daha katı ve ayrılıkçı yaklaşımlar sergilediği belirtilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumption today, is the intermediary behaviors that help individuals to introduce themselves. The ritualization of the consumption experience affects behavioral patterns within the culture as well as attitudinal variables such as purchasing behavior and motivation. One way to understand multicultural societies and their acculturation processes in the global world is to examine their consumption rituals. The aim of this research is to evaluate the ritual consumption habits during different religious holidays in a multicultural environment within the framework of acculturation. This research has discussed the ritual consumptions of Turk and Greek people during Ramadan and Christmas holidays, together and oppositely. This thesis was carried out by choosing two different focal points (Ramadan-Christmas) in an environment where there is no migration situation (Cyprus-Pyla Village). Within the scope of the research, interviews were held with 10 Turk and 5 Greek people in Pyla village. The results of Turk people show that the sacred and religious meanings of consumption rituals in Ramadan, are transformed to ordinary (profane) meanings and has become an identity. Moreover, it has been determined that the Christmas celebrations of Turk people take place within the framework of hedonic consumption and influenced by economic interaction and benefits. On the other hand, it can be seen that Greeks do not celebrate Ramadan at all due to their loyalty to their ethnic identity and this separatist acculturation structure creates ethnic boundaries between two communities. It was also concluded that Greek people have been celebrating Christmas within the framework of both its religious and socio-cultural meanings. In this respect, it is determined that Turks in Pyla village are, in a sense, more integrated into their society than Greek people. It can also be stated that the Greek people display more strict and separatist approaches in acculturation relations than Turk people.