Dijitalleşme bağlamında X kuşağına mensup yöneticilerin liderlik tarzlarındaki değişimi açığa çıkarmaya yönelik bir araştırma
A research to reveal the change in the leadership styles of the X-generation managers in the context of digitalization
  1. Tez No: 848061
  2. Yazar: DİCLE ÇAPKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI AYŞE AYYILDIZ ÜNNÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Bu araştırmada, dijitalleşme bağlamında X kuşak yöneticilerin yönetim ve liderlik tarzında bir değişim olup olmadığı ve eğer bir değişim olduysa bunu etkileyen dinamiklerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Veri toplama sürecinde amaçlı örneklem yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi seçilmiş ve X kuşağına mensup 30 yönetici araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcılarla derinlemesine mülakat yöntemi ile görüşülmüş ve elde edilen veriler MAXQDA 2022 programı kullanılarak nitel içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizi sonucunda katılımcıların görüşleri önceden belirlenmiş ve görüşme esnasında ortaya çıkan yeni temalar altında toplanacak şekilde kodlanmıştır. Araştırma sonucunda dijitalleşmenin hızla ilerlemesi ve dijital platform ve araçların daha yaygın kullanımıyla beraber, X kuşak yöneticilerinin sosyal ilişkileri ve yüz yüze iletişimlerinin azaldığı, farklı kültürlerle daha fazla etkileşime girdiği, problem çözümlerinde dijital platformlar ve çevrimiçi kaynakları daha etkin kullanmaya başladığı, karar verme süreçlerini uzaktan karar almak, veri analizi yapmak, yapay zeka kullanmak, büyük veriyi işlemek gibi dijital araçlarla sürdürmeye başlamışlardır. Araştırmada elde edilen çarpıcı bulgulara bir örnek olarak ise, bankacılık sektöründe karar verme süreçlerinde yapay zeka tabanlı öngörü modelleri kullanılarak kredi verilmeye başlanmış olması verilebilir. Dijital ortamlarda yüz yüze iletişimin azalması, duyguları ifadede yaşanan güçlük ve asosyalleşme gibi dinamiklerden dolayı yüz yüze iletişimde zayıflama görülmüştür. X kuşağı yöneticileri dijitalleşme sonrasında etkileme güçlerini dijital platformlara taşıyarak, bu platformlarla geniş daha kitlelere ulaşmış ve onları etkileme imkanı sağlamışlardır. Dijital sosyalleşme yöneticilerin sosyal medya, çevrimiçi toplantılar, e-posta, anlık ileti gibi dijital araçlar ve platformları etkili bir şekilde kullanarak çalışanlarıyla iletişim kurması ve onlarla etkileşime geçmesini sağlamıştır. Bu ve elde edilen diğer kapsamlı bulgular ışığında X kuşağına mensup yöneticilerin dijitalleşme sürecine uyumlanması ve bu süreci daha etkin yönetebilmelerine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal whether there has been a change in the management and leadership style of Generation X managers in the context of digitalization and, if there has been a change, the dynamics affecting this. In the research, an in-depth interview technique, one of the qualitative research methods, was used. During the data collection process, maximum diversity sampling, one of the purposeful sampling methods, was chosen and 30 managers from Generation X constituted the sample of the research. The participants were interviewed with the in-depth interview method and the data obtained was subjected to qualitative content analysis using the MAXQDA 2022 program. As a result of the content analysis, the participants' opinions were predetermined and coded to be collected under new themes that emerged during the interview. As a result of the research, with the rapid progress of digitalization and more widespread use of digital platforms and tools, Generation X managers started to continue their activities with digital tools such as receiving data, analyzing data, using artificial intelligence, and processing big data. As an example of the striking findings obtained in the research, one can give the fact that loans have started to be given using artificial intelligence-based prediction models in decision-making processes in the banking sector. A weakening of face-to-face communication has been observed due to dynamics such as decrease in face-to-face communication in digital environments, difficulty in expressing emotions and asocialization. Generation X managers have transferred their influence power to digital platforms after digitalization, reaching larger audiences and providing the opportunity to influence them. Digital socialization has enabled managers to communicate and interact with their employees by effectively using digital tools and platforms such as social media, online meetings, email, and instant messaging. In light of these and other comprehensive findings, suggestions have been developed for managers belonging to Generation X to adapt to the digitalization process and manage this process more effectively.