Ara kademe yöneticilerde hissedilen duyguların ifade edilememe dinamiklerine ilişkin çerçeve
A framework regarding the dynamics of unexpressed emotions felt by mid-level managers
- Tez No: 848060
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÇAPRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tez, örgütlerin birey düzeyinde yaşanılan duyguları bilişsel psikoloji kuramları kapsamında incelemekte ve ifade edilmeyen duyguları, duygu düzenleme kavramı dışında ele alarak yeni bir anlayış geliştirmektedir. Bu kapsamda üretim işletmelerinde yer alan ara kademe yöneticilerin duygularını ifade edememesine ilişkin dinamikleri ortaya koymaktadır. Söz konusu dinamikler kapsamında olumlu olumsuz her türlü ifade edilemeyen duyguya ilişkin dinamiklere yer verilmektedir. Duyguların ifade edilememesine ilişkin dinamikler, her biri ifade edilememenin kaynağının içsel ya da dışsal olmasına göre sınıflandırılan iki farklı tema olarak kategorize edilmiştir. Toplanan verilerden elde edilen bilgiler ışığında, duyguların ifade edilememesi üzerinde“var olan zihin seti”ve“sonuca ilişkin beklentilerden kaçınma”dinamiklerinin etkisini vurgulayan, duyguların ifade edilme süreci için önerilen bir model geliştirilmiştir. Bu model, elde edilen sonuçlar ışığında duyguların ifade edilmesini etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the emotions gone through at the individual level within organizations within the framework of cognitive psychology theories and endeavors to cultivate a novel perspective by examining unexpressed emotions outside the realm of the emotion regulation concept. In this context, the study elucidates the dynamics associated with the inability of mid-level managers in manufacturing enterprises to express their emotions. The dynamics associated with the unexpression of emotions have been categorized into two distinct themes, each classified based on whether the source of non-expression is internal or external in origin. Drawing insights from the gathered data, a proposed model is developed for the process of emotion expression, highlighting the impact of“existing mindset”and“avoidance of outcome-related expectations”dynamics on the inability to express emotions. This model is constructed in consideration of the factors influencing the expression of emotions in light of the obtained results.