Yeni nesil dijital kurumsal iletişimde artırılmış gerçeklik uygulamalarının ve sanal gerçeklik uygulamalarının cinsiyet ve kuşak ekseninde analizi: Y ve Z kuşaklarının karşılaştırmalı analizi
Gender and generational analysis of augmented reality and virtual reality technologies in next generation digital corporate communication: A comparative analysis of generations Y and Z
- Tez No: 897949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde birçok sektörde yaşanan dijitalleşme hareketinden kurumsal iletişim ve reklamcılık da etkilenmiştir. Web 2.0'dan Web 3.0'a geçiş ve beraberinde getirdiği yenilikçi teknolojiler kurumsal iletişimde yeni bir çağı başlatacak, yeni nesil dijital teknolojiler bu dönüşümün bir parçası olacaktır. Bu bağlamda kurumsal iletişim ve reklamcılıkta da kullanılabilen yeni nesil dijital araçlar, gönderici ve alıcı arasında yeni bir kanal açmaktadır. Bu çalışma kapsamında yeni teknolojilere kolaylıkla uyum sağlayabilen Y ve Z kuşakları arasında reklamcılık ve kurumsal iletişim tercihleri açısından nasıl bir benzerlik veya farklılık olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca geleneksel olarak, erkeklerin yeni nesil teknolojilere daha fazla ilgi gösterdiği ve bu alanda daha yetenekli oldukları algısı Y ve Z kuşakları ekseninde sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle yeniden değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma tasarımı çerçevesinde veriler toplanmıştır. Y ve Z kuşağına dahil olan erkek ve kadın katılımcılarla odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiş, elde edilen bulgular betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular ışığında Y kuşağının her ne kadar teknolojiye ve yeniliğe açık bir kuşak olarak görülse de fiziksel ve psikolojik sonuçlarını tam olarak anlayamadığı yeni teknolojilere karşı eleştirel ve tedbirli bir yaklaşım sergilediği görülmektedir. Buna karşılık Z kuşağının, Web 3.0'ın çağına çoktan uyum sağladığı, yenilikleri sindirmeye hazır bir tavırda olduğu görülmüştür. Teknolojiye yatkınlık bağlamında geleneksel olarak varlığını sürdüren cinsiyet rollerinin ise Y ve Z kuşaklarının Web 3.0 teknolojileriyle tanışmasıyla ortadan kalktığı, buna ek olarak kadınların artırılmış gerçeklik teknolojisine erkeklerden daha ilgili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The digitalization movement, experienced in many sectors today, has also impacted corporate communication and advertising. The transition from Web 2.0 to Web 3.0 and the innovative technologies it brings will initiate a new era in corporate communication, with next-generation digital technologies being part of this transformation. In this context, new-generation digital tools that can also be used in corporate communication and advertising create a new channel between the sender and the receiver. Within the scope of this study, it has been revealed how advertising and corporate communication preferences differ or resemble between Generation Y and Generation Z, who can easily adapt to new technologies. Additionally, the perception that traditionally men show more interest in and are more skilled in new technologies has been reevaluated with Web 3.0 tools within the context of Generations Y and Z. Data were collected within the framework of qualitative research design. Focus group discussions were conducted with male and female participants from Generation Y and Generation Z, and the findings were evaluated through descriptive analysis. In light of the findings, it is observed that although Generation Y is considered to be open to technology and innovation, they exhibit a critical and cautious approach towards new technologies, the physical and psychological consequences of which they cannot fully understand. In contrast, Generation Z has already adapted to the era of Web 3.0 and is ready to embrace innovations. Regarding the propensity for technology, it has been observed that traditional gender roles, which have traditionally persisted, have disappeared with Generation Y and Generation Z's introduction to Web 3.0 technologies. Furthermore, it has been understood that women are more interested in augmented reality technology than men.