Meme kanseri tanısı almış hastalarda prognostik markerların meta-analitik olarak araştırılması
Meta-analytical investigation of the prognostic markers in patients with breast cancer
- Tez No: 848088
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKTAY TARHAN, PROF. DR. YASEMİN BAŞBINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Meme kanseri histopatolojik, genomik ve biyolojik davranış özellikleri açısından heterojen bir gruptur. Meme kanseri tanılı hastalarda hedefe yönelik yeni tedavi ajanları kullanılmasına rağmen tedavi kararı verilmesinde yeni prognostik belirteçlere halen ihtiyaç duyulmaktadır. Survivin apopitozis inhibitörleri ailesinin üyesi bir proteindir. Meme kanseri tanılı hastalarda survivinin prognozla ilişkisinin değerlendirildiği çalışmalarda çelişkili sonuçlar ortaya konulmuştur. Prognozla ilişkisi olmadığını belirten, iyi ya da kötü prognozla ilişkili olduğunu belirten çalışmalar yayınlanmıştır. Bu çalışmada meme kanseri tanılı hastalarda survivin ekspresyonunun prognoza etkisinin meta-analizi ile değerlendirilmesi planlanmıştır. Survivin ekspresyonunun değerlendirildiği çalışmalar Pubmed, Embase ve Cochrane veritabanları kullanılarak tarandı. Uygun bulunan bütün çalışmalardan ilk yazar ismi, yayın yılı, ülke, çalışma tipi, çalışmaya dahil edilen hasta sayısı, histolojik tipler, evre, hastalıksız sağkalımlar, genel sağkalımlar, survivin ekspresyonu saptama yöntemleri, survivin ekspresyon oranları, hazard ratiolar, güvenlik aralıklarını içeren veriler kaydedildi. İmmunhistokimyasal yöntem ya da polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile survivin ekspresyonu ve sağkalımlar arasındaki ilişkiyi değerlendiren tam metin yayınlanmış makaleler tespit edilerek meta-analizi yapıldı. Çalışmalar öncelikle genel sağkalımın ve hastalıksız sağkalımın değerlendirilmesine göre iki gruba ayrıldı. Sonrasında her grup kendi içinde survivin ekspresyonu saptanma yöntemine göre kategorize edildi. Anahtar kelimeler ile yapılan tarama sonucunda genel sağkalımın değerlendirildiği 24, hastalıksız sağkalımın değerlendirildiği 15 retrospektif çalışma meta-analizine dahil edilmiştir. Meta-analizine dahil edilen çalışmaların, heterojen olmadığı saptanmış olup bu durumun survivin ekspresyon saptama yöntemine göre gruplar kategorize edildiğinde değişmediği saptanmıştır. Rastgele etkiler modeli seçilmiştir. Sonuçta survivin ekspresyonunun genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım ile anlamlı ilişkili olduğu ve kötü prognoz göstergesi olduğu saptanmıştır. Genel sağkalım için hazard ratio 1,23 (CI 0,81-1,65), hastalıksız sağkalım için hazard ratio 0,89 (CI 0,42-1,36) saptanmıştır. Gruplar survivin ekspresyonu saptama yöntemine göre immunohistokimyasal ya da polimeraz zincir reaksiyonu olarak kategorize edildiğinde de survivin ekspresyonu ve sağkalımlar arasındaki anlamlı ilişkinin devam ettiği saptanmıştır. Bu çalışmada meme kanseri tanılı hastalarda survivin ekspresyonunun prognostik önemi meta-analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar survivin ekspresyonunun meme kanseri tanılı hastalarda prognostik belirteç olarak kullanılabileceğini ve tedavi kararı verilmesinde yol gösterici olabileceğini desteklemektedir. Heterojen bir gruptan oluşan ve nüks sonrası kötü prognoza sahip olan meme kanseri tanılı hastalarda, fazla sayıda hastanın dahil edildiği, prognostik ve prediktif faktörlerin değerlendirldiği, prospektif olarak dizayn edilen çalışmalara olan ihtiyaç çalışmamız ile vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women. Breast cancer is a heterogeneous group in terms of histopathological, genomic and biological behavioral characteristics. Although new targeted therapies are used in patients with breast cancer, new prognostic markers are still needed in making treatment decisions. Survivin is a protein that is a member of the family of apoptosis inhibitors. Contradictory results have been reported in studies evaluating the relationship of survivin with prognosis in patients diagnosed with breast cancer. Studies have been published stating that survivin has no relationship with prognosis, or that survivin is associated with good or bad prognosis. In this study, we performed a meta-analysis to assess the effect of survivin expression on prognosis in patients with breast cancer. Studies evaluating Survivin expression were searched using Pubmed, Embase and Cochrane databases. Data including first author name, publication year, country, study type, number of patients included in the study, histological types, stage, disease-free survival, overall survival, survivin expression detection methods, survivin expression rates, hazard ratios, and safety intervals were recorded from all eligible studies. Published articles with full text available evaluating the relationship between survivin expression and survival using the immunohistochemical method or PCR method were identified and meta-analyse was performed. The studies were first divided into two groups according to the evaluation of overall survival and disease-free survival. Afterwards, each group was categorized according to the method of detecting survivin expression. As a result of the search with keywords, 24 retrospective studies evaluating overall survival and 15 retrospective studies evaluating disease-free survival were included in the meta-analysis. It was determined that the studies included in the meta-analysis were not heterogeneous even after the groups were categorized according to the survivin expression detection method. Random effects model was chosen. As a result, it was determined that survivin expression was significantly associated with overall survival and disease-free survival and was an indicator of poor prognosis. The hazard ratio for overall survival was 1.23 (CI 0.81-1.65), and the hazard ratio for disease-free survival was 0.89 (CI 0.42-1.36). When groups were categorized according to the survivin expression detection method, immunohistochemical or PCR, there was still a significant relationship between survivin expression and survival.) In this study, the prognostic importance of survivin expression in patients with breast cancer was evaluated by meta-analysis. The results support that survivin expression can be used as a prognostic marker in patients diagnosed with breast cancer and can guide treatment decisons. Our study emphasizes the need for prospectively designed studies that include a large number of patients and evaluate prognostic and predictive factors in patients diagnosed with breast cancer, which consist of a heterogeneous group and have a poor prognosis after recurrence.