Erzin ( Hatay ) yöresinin jeolojisi ve jeotermal enerji potansiyeli
Geology and geothermal energy potential of Erzin ( Tatay ) region
  1. Tez No: 848089
  2. Yazar: BANU YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Başlamış travertenlerinin gelişim mekanizmalarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma alanı Hatay'ın Erzin ilçesine bağlı Başlamış Köyü'nde bulunmaktadır. Çalışma alanının temelini Kretase yaşlı Kızıldağ Ofiyoliti oluşturmakta ve bunun üzerine uyumsuz olarak Kuvaterner yaşlı alüvyon ile travertenler gelmektedir. Jeotermal sistemin rezervuar kayası ise çalışma alanı doğusunda ofiyolitli seri altında gözlenen Jura yaşlı kireçtaşlarıdır. Yüzeyde gözlemlenen Başlamış travertenlerinin yaşı alanda yapılan önceki çalışmalarda Kuvaterner olarak verilmektedir.İnceleme alanındaki travertenlerin merkezi çatlakları ve kırık sistemlerinin analizi, bu yapıların farklı ve dönemsel gerilim alanları içerisinde oluştuğunu ortaya koymaktadır. İnceleme alanı içerisinde yer alan Başlamış traverteni sol yönlü doğrultu atımlı bir fay olan Ölü Deniz Fay sisteminin etkisi altındadır. Arazi çalışmaları sırasında derlenen kayaç örneklerinden tüm kayaç XRD, XRF ve SEM analizleri yapılmıştır. Tüm kayaç XRD sonuçlarına göre ana kayaçlar kalsit ve aragonit mineralinden oluşmakta, XRF sonuçlarına göre kimyasal içerikleri % 95,5 oranında kalsiyum (Ca) elementinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the development mechanisms of the Başlamış travertines. The study area is located in Başlamış village of Erzin district of Hatay. The bedrock of the study area is the Cretaceous Kızıldağ ophiolite and Quaternary alluvium and travertines overlying with discordance. The reservoir rock of the geothermal system is the Jurassic limestones observed under the ophiolitic sequence to the east of the study area. The age of the Başlamış travertines is given as Quaternary in previous studies made on the field. Analysis of the central fractures and fracture systems of the investigated travertines reveals that these structures occur within different periodic stress areas.The Başlamış travertines located in the study area is under the influence of the Dead Sea Fault system, which is a left-latheral strike-slip fault. Whole rock XRD, XRF and SEM analyzes were carried out from all rock samples collected during the field studies. According to whole rock XRD results, the main rocks are composed of calcite and aragonite minerals and according to XRF results, their chemical content is composed of calcium (Ca) element in 95,5 %.