Deprem sonrası Elazığ ilinin yeniden yapılandırılmasında ulaşım sorunları ve uygulanabilir ulaşımpolitikaları
Transport problems and applied transport policies in the structural renovation of Elazığ province after the earthquake.
  1. Tez No: 848122
  2. Yazar: MUHAMMET ÖGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Doğal afetlerin ülkemiz ve kentler üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Doğal afetlerden biri olan depremin Türkiye coğrafyasında ve kentler üzerinde yıkıcı etkileri yaşanmıştır. Bu sebeple mevcut durumdaki ulaşım altyapısının yetersizliğine ilaveten yeni ulaşım politikalarının belirlenip uygulanması ayrıca deprem durumunda lojistik ve ulaştırma ile ilgili yapılması gerekenlerde bu çalışmayla amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada 24 Ocak 2020 Elazığ depreminin kent içi ulaşımın mevcut durumuna ve deprem sonrasındaki durumuna değinilmiştir. Deprem sonrasında yaşanılan trafik sorunlarının giderilmesi için etkili bir trafik yönetimi ve eşgüdümün gerekliliğinin yanı sıra ulaşımdan sorumlu kurum ve kuruluşların her düzeyi için depremle ilgili mühendislik dallarında mesleki gelişimi sağlayacak programların oluşturulması konularına değinilmiştir. Ayrıca Elazığ Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, Elazığ Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) gerekli bilgi ve dokümanlar alınmış olup toplu taşımaya yönelik bir anket yapılarak Elazığ kent içi ulaşım sorunlarına yönelik tespitler irdelenmiştir. Bulgular: Bu çalışmada elde edilen veriler kapsamında Elazığ kent içi ulaşım altyapısının yetersizliği gözlemlenmiştir. Deprem sonrası Elazığ kent içi toplu taşımaya yönelik 412 kişiye anket yapılmış olup veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS programıyla değerlendirilmiştir. Özellikle kent merkezindeki işlek cadde ve sokaklarda görülen otopark sorunlarına, alt ve üst geçit yetersizliği, yaya geçitlerinin yanlış konumlandırılması, trafik ışık ve levhaların yetersiz olduğu görülmüştür. Sonuç: Deprem sonrasında Elazığ kent içi toplu taşıma türlerine alternatif yeni ulaşım sistemlerine ihtiyaç olduğu ve mevcut ulaşım türlerinde ise iyileştirilmeler yapılması gerektiği tespit edilmiştir. Bireysel araç sahipliliği her yıl giderek arttığı için toplu taşıma sistemlerinin mevcut şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini ve farklı ulaşım ağlarının yaygınlaştırılarak trafik yoğunluğunun azaltılması gerekmektedir. Yolların sağ şeridinde yapılan parklar sebebiyle trafik yoğunluğunu arttırdığı ve acil durum ekiplerinin olay yerine gitmesini engellediği tespit edilmiş olup kolluk kuvvetlerinin denetimlerini sıklaştırılması gerektiği öngörülmüştür. SPSS ile değerlendirilen anket sonuçlarının yorumlamaları sonuç kısmında verilmiştir. Ayrıca deprem sonrası kent içi ulaşımda yeni ulaşım politikaları benimsenerek ulaşım altyapısının yenilenmesi kenti büyüyen şehirler arasında lider konumuna ulaşmasında katkı sağlayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: Natural disasters have a major impact on our country and cities. The earthquake, one of the natural disasters, had a devastating effect on the geography and cities of Turkey. Therefore, in addition to the inadequacy of the current transport infrastructure, this study aims to define and implement new transport policies and what should be done in terms of logistics and transport in the event of an earthquake. Method: This study mentions the current situation of urban traffic and the situation after the Elazığ earthquake on January 24, 2020. In addition to the need for effective traffic management and coordination to eliminate post-earthquake traffic problems, the creation of programs that provide professional development in earthquake-related technical fields to all agencies and organizations responsible for transportation is mentioned. In addition, necessary information and documents were obtained from Elazığ Municipality Transport Department, Elazığ Governorate Disaster and Emergency Department (AFAD) and Turkish Statistical Institute (TUIK), and a public transport survey was conducted and observations related to Elazığ urban transport problems were studied. Findings: In the framework of the data obtained in this study, the inadequacy of the urban transport infrastructure in Elazığ was observed. After the earthquake, a survey was conducted among 412 people about the city traffic of Elazığ, whose data was transferred to a computer environment and evaluated with the SPSS program. It has been observed that parking problems especially on busy streets and city center streets are caused by insufficient underpasses and overpasses, incorrect placement of junctions, and insufficient use of traffic lights and signs. Results: After the earthquake, it was realized that there is a need for new alternative transport systems for public transport in the city of Elazığ and it is necessary to improve the existing means of transport. As the ownership of individual vehicles increases year by year, the current situation of public transport systems must be improved and the traffic density reduced by expanding various transport networks. It has been established that parking on the right lane of the roads increases the traffic density and prevents the rescue teams from going to the place, and there are plans to intensify the controls of the police forces. The interpretations of the research results evaluated with SPSS are given in the conclusions section. In addition, it is planned that the renewal of transport infrastructure by introducing new transport policies in urban traffic after the earthquake will promote the rise of the city to the ranks of growing cities.