Sürdürülebilir/yeşil binalarda atık su ve yağmur suyu yönetim modellerinin İzmir örneğinde değerlendirilmesi
Evaluation of wastewater and rainwater management models on sustainable/green buildings in the example of İzmir.
- Tez No: 848131
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnşaat sektörü, doğal kaynakların verimsiz kullanımı, ekosistem dengelerinin bozulması, doğal su kaynaklarının hızla tüketilmesi gibi çevre sorunlarının başlıca nedenlerinden biridir. İnşaat sektörünün sürdürülebilirlik kapsamında değerlendirilmesi sonucunda çevreci yaklaşımlar üzerine araştırmalar yapılmış ve yeşil bina kavramı ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilir/yeşil binaların ekosistem ve doğal kaynaklar üzerindeki olumlu etkilerinin ele alındığı bu çalışmanın amacı atık su ve yağmur suyu yönetiminin sürdürülebilir kalkınmaya olan etkilerini vurgulamaktır. Araştırma materyalleri, İzmir'de yer alan yeşil binalardan üç tanesi olarak belirlenmiştir. Bunlarla birlikte konu ile ilgili yazınsal ve görsel kaynaklar, gözlem formları, haritalar gibi materyallerden de yararlanılmıştır. Belirlenen sorunlar kapsamında yeşil binalar ile ilgili elde edilen verilerden yola çıkılarak araştırma alanları incelenmiş ve kategorilerine göre değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda sürdürülebilir yaklaşıma ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction industry is one of the main causes of environmental problems such as inefficient use of natural resources, deterioration of ecosystem balances, and rapid consumption of natural water resources. As a result of the evaluation of the construction sector within the scope of sustainability, researches on environmental approaches have been made and the concept of green building has emerged. In this study, which discusses the positive effects of sustainable/green buildings on the ecosystem and natural resources, is to emphasize the effects of wastewater and rainwater management on sustainable development. The research materials were determined as three of the green buildings in Izmir. In addition, materials such as literary and visual sources, observation forms and maps related to the subject were also used. Within the scope of the identified problems, research areas were examined and evaluated according to their categories, based on the data obtained about green buildings. In line with the results obtained, suggestions were made regarding a sustainable approach.