Tekirdağ ili tarım kredi kooperatifi ortaklarının süt sığırcılığında yenilikleri benimsemesi üzerine bir araştırma
A Research on accepting newness in milk cattle of agriculture credit cooperative's partner in Tekirdağ
- Tez No: 84814
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Dünya' da ve Türkiye' de nurusun beslenmesinde ve tarımsal gelirin bir bölümünün elde edilmesinde önemli bir unsur olduğu kabul edilen hayvancılık ve hayvancılıktan elde edilen ürünlerin üretiminin artırılması gerekmektedir. Dolayısıyla girdilerin ve teknolojik yeniliklerin çok iyi ve dengeli bir şekilde kullanılması ve uygulanması gerekmektedir. Bu anlamda, Tekirdağ İl ve ilçelerine bağlı Tarım Kredi Kooperatifleri incelenmiştir. Araştırmada, Tarım Kredi Kooperatiflerinin hayvancılık konusunda özellikle süt sığırcılığında ortaklarına götürdüğü hizmetler değerlendirilerek ortaklara katkıları saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Tekirdağ ili ve ilçelerinde bulunan 55 Tarım Kredi Kooperatifinin her biriminde bir yönetim kurulu üyesi olmak üzere toplam 55 Tarım Kredi Kooperatifi Yöneticisi ve bu birimlerdeki 264 Tarım Kredi Kooperatifi ortağı çiftçi ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada anket uygulanan Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarının % 57' si sadece tarımla geçimini sağlamakta, geriye kalan %43' lük kesim tarım yanında diğer işlerle de uğraşmaktadır. Üreticiler özellikle kredi limitlerinin yetersizliğinden şikayetçi olmuşlardır. Araştırma gurubunun süt sığırcılığı konusunda, özellikle yem, suni tohumlama, süt sağun makinesi temini ve kullanımı konusunda Tarım Kredi Kooperatiflerinden bilgi aldıkları saptanmış ve %92' sinin süt ineği teminini Tarım Kredi Kooperatifi aracılığı ile yaptığı tespit edilmiştir. Ancak, yeterli sayıda teknik personelin olmaması yayım hizmetlerinin sınırlı olmasına neden olmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifinin çok köklü bir kuruluş olması yanında verdiği tarımsal kredilerin modern ve rasyonel kullanımında yönlendirici rol oynaması yayım hizmetlerine özen gösterilmesi durumunda ülke hayvancılığına katkısının daha da artacağı ve hayvancılığımızı daha üst seviyelere taşıyabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Animal sector are very important element in the people feeding and a part of Agriculture income obtaining in the world. Because of that, it is need to increase of production of Animal Sector. For this reason, it aught to be use and practised technological newness in a good and balanced form in Animal Sector. So, Agriculture Credit Cooperative in Tekirdağ and its townwas researched. The aim of this investigation is to estimate the serves getting partner farmer of Agriculture Credit Cooperative about Animal Sector, espacially milk cattle. İt was made enguiry in the place working research for this aim. The guestionnaries were made 55 (fifty-five) Agriculture Credit Cooperative 55 (fifty- five) manager of Agriculture Credit Cooperatives and 264 (tuwenty hundred sixty four) partner former of Agriculture Credit Cooperative in Tekirdağ and its town. According to the resaults of research, fifty six (57 %) Per cent of the partners of Agriculture Credit Cooperative who were appelicated enguiry, were, obtain their income from only agriculture. The rest of tortytree (43 %) percent of the partner are interested in both agriculture and another functioning. The investigation group are got information about milk cattle especially fodder, artifical seed, and usage of milking machine from Agriculture Credit Cooperative. Ninety two Percent (92 %) of this group obtains milk cattle from Agriculture. But, insufficient technic personnel caused to be restricted some serves, especially public serves. Agriculture Credit Cooperatives are play on important role in modern and rational usege as a roated foundation Agriculture Credit giving, by. In this way, these credit will more devolopment to the animal sector of our country. At the same time we will reach top level in this sector.