Tekirdağ şartlarında ilkbahar turp yetiştiriciliğinde uygun çeşit ve fındık turbu (raphanus sativus vear sativus) için uygun zamanın saptanması üzerine araştırmalar
Investigations on determination sutable variety and time of sowing for spring grown radishes (raphanus sativus var. sativus) in Tekirdağ
- Tez No: 84817
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞALK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Tekirdağ şartlarında ilkbahar turp yetiştiriciliğinde uygun çeşit ve Fındık turbu (Raphanus sativus var. sativus) için uygun ekim zamanının saptanmasını amaçlayan bu çalışma, 1998 üretim döneminde Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nün uygulama ve araştırma alanında yürütülmüştür. Ekim zamanı tespiti için, 8TR-17 çeşidi kullanılmış ve 1 şubat tarihinden itibaren 15 gün ara ile (15 Şubat - 1 Mart - 15 Mart - 1 Nisan - 15 Nisan) 60x90 cm. boyutlarındaki her bir parsele sıra arası 20 cm., sıra üzeri 5 cm. olacak şekilde tohum ekimi yapılmıştır. Çeşit tespiti için 6 çeşit kullanılmış ve 1 Mart tarihinde bütün çeşitler (8TR-17, 8TR-18, kırmızı fındık turbu, kırmızı iri turp, Bella ve Antep turbu) 60x90 cm boyutlarındaki her bir parsele sıra arası 20cm, sıra üzeri 5 cm olacak şekilde tohum ekimi yapılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Belli bir büyüklüğe ulaşan turplar nisan ayından itibaren 15 gün ara ile hasat edilmiştir. Hasat sonrası, her parselden 10'ar adet bitki seçilmiş ve bu bitkiler etiketlenerek ölçüm, sayım ve tartım işlemleri yapılmıştır. Seçilen bitkilerde; yaprak adedi, yaprak ağırlığı, kazık kök uzunluğu, depo kök ağırlığı, depo kök çapı ve uzunluğu, acılık, koflaşma saptanmış ve parsel başına verim ve şekil indeksi gibi değerler tespit edilmiştir. Yapılan varyans analizleri sonucunda, ekim zamanı ve çeşitlerin arasındaki farkın istatistik)' açıdan önemli olduğu anlaşılmıştır. Tekirdağ şartlarında 8TR-17 turp çeşidi için uygun ekim zamanın Nisan ayı, çiçeklenme, koflaşma, acılık dikkate alınarak Tekirdağ şartlan için uygun çeşit olarak“Bella”çeşidi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigations on determination suitable variety and time of sowing for spring grown radishes (Raphanus sativus var. Sativus) in Tekirdağ. The purpose of this investigation is to find out a suitable variety and a best time of sowing for spring produced radishes. Studies were conducted in 1998 Spring period under the conditions of Değirmenaltı region of Tekirdağ at wich Tekirdağ Agricultural Faculty is located. Radish variety of 8TR-17 was used for sowing time studies for wich seeds were sown 15 day intervals starting from 15th February. Seeds were sown by 5x20 cm. distances in 90x60 cm. plots. Six varieties namely 8TR-17, 8TR-18, Kırmızı Fındık Turbu, Bella, Kırmızı İri Turp and Antep Turbu, were used for varietal studies and plants were grown in same plots as in timing studies. Investigations were laid out in randomized blocks with, three replications. Plants after having proper size were harvested with fortnight intervals starting from April. After having each plot harvested, 10 plants were randomly selected. In these selected plants; number and total weight of leaves Per plant; root length; weight diameters and length of storage root; bitternes and hollowness were determined. Shape index of storage roots were also calculated. According to the results, april sowings and“Bella”variety gave best results under Tekirdağ conditions.