Traktörlerde kullanılan teknolift mandalının ergonomik olarak geliştirilmesi
Ergonomic development of tractor technolift clamp
  1. Tez No: 530240
  2. Yazar: YASİN ULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İSKENDER ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada traktörlerde kullanılan teknolift mandal mekanizması tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında mevcut olarak kullanılan mandal mekanizmalarının ve yeni tasarlanan mekanizmanın sonlu elemanlar yöntemine göre yapısal analizleri yapılmıştır. Bu analizler statik analizler ve yorulma analizlerinden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında Başak Traktör firmasında kullanılan teknolift mandal mekanizmalarının mevcut modellerinin ergonomikleştirme ve kuvvet azaltma amacıyla yeni alternatif teknolift mandal mekanizmaları katı modelleme programında modellenmiştir ve sonlu elemanlar yöntemine göre çözümlemeler yapan programa aktarılarak mekanik analizleri yapılmıştır. Yapılan bu analizler sonucunda yeni tasarlanan parçalar hızlı prototipleme yöntemi ile üretilerek traktör üzerine takılıp denenmiştir ve teknolift mandalına uygulanan kuvvetler yük hücresi ile ölçülerek mevcut durum ile karşılaştırılmıştır. Statik ve yorulma analizleri sonuçlarına göre yeni tasarlanan teknoliftin mekanik açıdan daha dayanıklı olduğu ve yorulma ömrü açısından güvenli bölgede olduğu görülmüştür. Ayrıca yeni teknoliftin gerekli stroğu daha az kuvvet ile sağlayabildiği ve çalışma sonucunda yapılan anketlere göre kullanıcılardan gelen yanıtlar neticesinde yeni teknoliftin daha kullanışlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a technolift clamp mechanism is designed which used in tractors. Structural analyses of the existing clamp mechanisms and newly designed mechanism carried on according to finite element method within the scope of the study. These analyses are consist of static analyses and fatigue analyses. In the scope of the study, for the aim of ergonomic improvement and force reduction of existing models of technolift clamp mechanism, new alternative clamp mechanisms were modeled in the computer and transferred to a software which makes the analyzes according to the finite elements method. As a result of these analyzes newly designed parts manufactured by rapid prototyping and installed on the tractor. And then the forces which applied on the technolift clamp measured by load cell and compared with existing models. According to the analysis results it is shown that newly designed technolift is more durable as mechanically and it is in the safe zone according to fatigue life. And also newly designed technolift can provide the required stroke with less force. According to the survey results, responses from users show that newly designed technolift is more useful than existing models.