Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi'nde Tıpta uzmanlık Eğitimini sürdüren hekimlerin impostor fenomeni açısından özeliklerinin ve tıp alanında akademik öz-yeterlik düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between the impostor phenomenon and academic self-efficacy levels of residents who maintain medical specialty education at Hacettepe University Faculty of Medicine
- Tez No: 848161
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Psychology, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mevcut çalışma Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapmakta olan araştırma görevlilerinin İmpostor Fenomeni seviyelerini ve akademik öz-yeterlik algısı seviyelerini araştırmayı ve bu iki kavram arasındaki olası ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmaya katılan 261 gönüllünün %51'i erkekti. Çalışma grubunun ortanca akademik öz-yeterlik skoru (MASS) 67, ortanca Clance İmpostor Fenomeni Skalası (CIPS) skoru 54 idi. Çalışma grubunun yaş, cinsiyet, hekimlik mesleğinde tamamladıkları süre gibi değişkenler ile İmpostor seviyeleri ve akademik öz-yeterlik seviyeleri arasında herhangi anlamlı ilişki tespit edilmedi. Çalışmaya katılan uzmanlık öğrencilerinin görev aldıkları ana bilim dallarında tamamladıkları süreye göre 5 gruba ayrıldı. Görev alınan ana bilim dalında tamamlanan süre ile CIPS skoru arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edildi (p< 0,001). Post hoc analizde istatistiksel açıdan farklılığı 0-12 ay grubunun oluşturduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the levels of and relationship between Impostor Phenomenon and academic self-efficacy perception of residents working at Hacettepe University Faculty of Medicine. Of the 261 volunteers who participated in the study, 51% were male. The study group's median academic self-efficacy score (MASS) was 67, and the median Clance Impostor Phenomenon Scale (CIPS) score was 54. No significant relationship was found between the variables such as age, gender, and length of time in the medical profession, and Impostor levels and academic self-efficacy level of the study group. The residents were divided into five groups according to the time they completed in the departments. It was determined that there was a significant correlation between the time completed in the department and the CIPS score (p< 0.001). In post hoc analysis, it was determined that the 0-12 months group was statistically different.