Arnavut milliyetçiliği (Rilindja hareketi) 1878-1912
Albanian nationalism (Rilindja movement) 1878-1912
- Tez No: 848165
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tarih boyunca toplumların kaderine etki eden birtakım icatlar söz konusu olmuştur. Dönem dönem bu icatların gücü, etkisi, ulaşılabilirliği, hammaddesi değişkenlik göstermiş, insanların bilgi birikimine paralel olarak tarih sahnesindeki konumu tartışılmıştır. İdeoloji olarak bir çağa adını veren“Milliyetçilik”de yine insanoğlunun üretimlerine örnek olarak verilebilir. Sınırları belli ulusal bir siyasi teşekkülün resmi ideolojisi, duygusu, dürtüsü olarak tanımlanabilecek“milliyetçilik”toplumların kaderini tayin eden, öteki karşısında etnik ulusu tanımlayan ve konumlandıran, ülkeyi bu ilke esasında şekillendiren bir akım ola gelmiştir. Balkanların otokton halklarından biri olan Arnavutlar da ulusallaşma yolunda milliyetçilik akımlarından etkilenmiştir. 19. yüzyılın hususiyle ikinci yarısından itibaren Arnavutlar arasında görülmeye başlayan ulusal fikirler basın yayın, eğitim kurumları ve dönemin aydınları aracılığı ile gelişim göstermiştir. Osmanlı Devleti tahakkümü altında ulusal fikirleri canlı tutmaya çalışan Arnavut aydınlar Rilindiya hareketiyle bağımsızlığa giden yolu da açmışlardır. Bu çalışmada Arnavut ulusal hareketinin dinamikleri araştırılmış, bu harekete katkı sağlayan dinamikler birbirleriyle mukayese edilerek analiz edilmiştir. Bununla birlikte Arnavut ulusal uyanışı olarak niteleyebileceğimiz“Rilindiya Hareketi”nin etki ve sonuçları tahlil edilmiştir. Anahtar Sözcükler Arnavutluk, Milliyetçilik, Rilindiya Hareketi
Özet (Çeviri)
Throughout history, various inventions have influenced the fate of societies. The power, impact, accessibility, and raw materials of these inventions have varied over time, and the position of individuals in the historical stage has been debated in parallel with the accumulation of knowledge.“Nationalism,”which has given its name as an ideology to certain eras, can also be cited as an example of human creations. Nationalism, defined as the official ideology, sentiment, and impulse of a nationally defined political entity with specific boundaries, has shaped societies based on the principles of defining and positioning ethnic nations against others. The Albanians, as a historical nation, have also been influenced by nationalist movements on the path to nationalization. National ideas among the Albanians began to emerge, especially in the second half of the 19th century, and developed through press publications, educational institutions, and the intellectuals of the time. Albanian intellectuals, under the domination of the Ottoman Empire, attempted to keep national ideas alive, and through the Rilindja movement, they paved the way for independence. This study investigates the dynamics of the Albanian national movement, analyzing the contributing factors to this movement by comparing and contrasting them. Additionally, the impact and consequences of the“Rilindja Movement,”which can be characterized as the Albanian national awakening, have been examined. Key Words Albania, Nationalism, Rilindja Movement.