Çağdaş siyaset teorisinde kimlik ve popülizm
Identity and populism in contemporary political theory
- Tez No: 848223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kavramsal olarak 'siyaset' ile 'siyasal' arasındaki fark, çağdaş siyaset teorisinde popülizmi anlamak açısından kritik öneme sahiptir. Siyasal olanı popülizmin adı olarak düşünmek, Laclau'nun siyasal düşüncesinde antagonizmayı, hegemonyayı ve kimliği düşünmektir. Negatifliğe, olumsallığa ve antagonizmaya dayanan Laclau'nun popülizm kavramı, siyasal olanın tanımlayıcı özelliğidir. Kavram, ontik ve ontolojik arasındaki sol-Heideggerci ontolojik farklılığa dayanmaktadır ve Oliver Marchart'ın Laclau'nun siyasal akıl yürütmesinden yola çıkan post-temelci politik düşüncesindeki siyaset ile siyasal olan arasındaki siyasal farklılığı yansıtmaktadır. Bu açıdan popülizm, siyasal mantığı açıklar ve bu araştırma sırasında da gösterildiği gibi, mantığı hem antagonizma anlamında siyasal olana hem de kimlik anlamında hegemonya teorisine doğru birleştirir. Post-temelci siyasal düşüncede farklılığı ve kimliği tanımlaması ve daha genel anlamda demokrasi teorisindeki güncel tartışmaları toplumsal hareketlerle ilişkileri üzerinden anlamlandırması nedeniyle popülizm kavramı, bu tez için ayırt edici nitelikte önemdedir. Tez boyunca toplumsal hareketler konusu Marchart'ın teorik yaklaşımı bağlamında radikal demokrasiyle ilişkilendirilerek daha kapsamlı hale getirilmektedir. Bu bağlamda bu tezin amacı, Laclau'nun popülizm teorisinin bazı temel kavramlarını toplumsal hareketler açısından sorgulayan ve geliştiren bütünleşik bir yaklaşım sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Conceptually, the difference between 'politics' and 'the political' is critical to understanding populism in contemporary political theory. Thinking the political as a name for populism, is thinking antagonism, hegemony and identity in Ernesto Laclau political thought. Grounded on negativity, contingency, and antagonism, Laclau's concept of populism is the defining characteristic of the political. The concept is based on the left-Heideggerian ontological difference between the ontic and the ontological, and reflects the political difference between politics and the political in the post-foundational political thought of Oliver Marchart, which draws on Laclau's political reasoning. In this respect, populism explains political logic and, as shown in the course of this investigation, compounds logics both towards the political in the sense of antagonism and to a theory of hegemony in the sense of identity. The concept of populism is distinctively important for this thesis as it defines difference and identity in post-foundational political thought and, more generally, gives meaning to current debates in democracy theory through its relations with social movements. Throughout the thesis, the subject of social movements is made more comprehensive by relating it to radical democracy in the context of Marchart's theoretical approach. In this context, the aim of this thesis is to present an integrated approach that questions and develops some of the basic concepts of Laclau's populism theory in terms of social movements.