Robotik kompakt depolama ve geri alma sistemlerinin (RKD/GS) incelenmesi ve bir simülasyon çalışması
Review of robotic compact storage and retrieval systems (RCS/RS) and a simulation study
  1. Tez No: 986333
  2. Yazar: ELİF RAVZA ÖZARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ÖZTAŞ, DOÇ. DR. MAHMUT TUTAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Robotik Kompakt Depolama ve Geri Alma Sistemlerinin (RKD/GS) farklı tasarım parametrelerinin sistem performansına etkilerini belirlemek ve optimal tasarım boyutlarını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir.ARENA 16.0 yazılımında geliştirilen simülasyon modeli ile toplam kutu sayısı, istif yüksekliği, varışlar arası süre ve robot hızı parametreleri kullanılarak 144 senaryo oluşturulmuş, her senaryo 20 replikasyonla çalıştırılarak 2.880 simülasyon deneyinden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Model doğruluğu, literatürdeki formülasyonlarla karşılaştırılarak doğrulanmıştır.Analizler, robot hızının performans üzerinde en belirleyici faktör olduğunu, ardından toplam kutu sayısı ve gelişler arası sürenin geldiğini ortaya koymuştur. İstif yüksekliğinin etkisi ise görece sınırlı bulunmuştur. Bu bulgular, depo tasarımında kapasite, istif yüksekliği, robot hızı ve talep hızının birlikte değerlendirilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır.Çalışma, depo tasarımında kapasite, istif yüksekliği, robot hızı ve talep hızının birlikte değerlendirilmesinin operasyonel verimlilik açısından kritik olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle robot hızının performans üzerindeki belirleyici etkisi, sistem optimizasyonunda öncelikli bir parametre olarak dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of various design parameters of Robotic Compact Storage and Retrieval Systems (RCS/RS) on system performance and to identify the optimal design dimensions.A simulation model was developed using ARENA 16.0 software. A total of 144 scenarios were created by varying parameters such as total number of bins, stack height, inter-arrival times, and robot speed. Each scenario was replicated 20 times, resulting in 2,880 simulation runs whose data were analyzed. Model accuracy was verified through comparison with formulations reported in the literature.Analyses revealed that robot speed is the most influential factor affecting system performance, followed by total bin count and inter-arrival time. The effect of stack height was found to be relatively limited. These findings emphasize the necessity of jointly considering capacity, stack height, robot speed, and demand rate in warehouse design.The study demonstrates that evaluating capacity, stack height, robot speed, and demand rate together is critical for operational efficiency. In particular, the dominant impact of robot speed on performance suggests it should be prioritized in system optimization.