Girne ilçesinde arazi kullanımının fiziki uygunluk analizi: CBS tabanlı çok kriterli analiz yaklaşımı
Land use suitability analysis in Girne district: GIS-based multi-criteria analysis approach
  1. Tez No: 848240
  2. Yazar: SENCAN MADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kıbrıs adasının kuzeyinde yer alan Girne ilçesi adanın en önemli turistik ilçelerinden birini oluşturmaktadır. Yaz turizmi bakımından oldukça gözde olan Girne birçok otel, restoran ve eşsiz güzellikteki plajlara sahiptir. Bunun yanında ilçede hem nüfus artışına hem de turizme bağlı olarak betonlaşmanın kontrolsüzce artması doğal ortamın, biyolojik çeşitliliğin zarar görmesine ve sürdürülebilirlikten uzaklaşılmasına neden olmuştur. Arazilerin sürdürülebilir bir şekilde kullanılması ekosistemin ve doğal kaynakların korunmasına yardımcı olmaktadır. Tarım, orman ve mera alanları gibi kaynakların korunması gıda güvenliği, biyolojik çeşitlilik, iklim düzenlemesi ve ekosistem hizmetleri gibi faktörlere sahip çıkılması bakımından oldukça önemlidir. Çalışmada Girne ilçesi için değerlendirilmiş ve bu ilçedeki tüm köy yerleşmelerini kapsayan tarım, orman ve mera uygunluk analizleriyle mevcut arazi kullanımının ortaya konulması ve gelecekteki arazi kullanımının planlanırken nelerin göz önünde bulundurulacağını belirlemek hedeflenmiştir. Belirtilen hedefe ulaşabilmek için ilk olarak gerekli bakanlıklardan veriler alınmış ve gereken düzenlemeler yapıldıktan sonra uygunluk analizine dahil edilecek parametreler belirlenmiştir. Belirlenen fiziki ve beşerî parametrelerin haritası GİS ortamında oluşturulmuş ve Analitik Hiyerarşi Yöntemi ile parametrelerin kriter ağırlıkları belirlenmiştir. Kriter ağırlıkları belirlenip analiz sonucunda tutarlı bir sonuç elde ettikten sonra tekrardan GİS ortamına gidilerek analizi yapılan parametreler Weighted Overlay aracı ile birleştirilerek olması gereken bir uygunluk haritası ve gerçekte olan kullanım haritası elde edilmiştir. Bahsi geçen anlatım tez dört bölümden oluştuğu için dört uygulama halinde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak üç ayrı bölüm için farklı neticelere ulaşılmıştır. Tarımsal uygunluk analizi sonucu haritası ve arazi örtüsü haritası dikkate alındığında çalışma alanının batısında kalan ve tarıma çok uygun olarak atfedilen alanlardan bir kısmının orman vasfında yani potansiyeli dışında kullanıldığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda çalışma alanının genelinde Girne Merkeze yakın olan tüm köy yerleşmelerinde potansiyeline uygun kullanımın dışına çıkıldığı gözlemlenmiştir. Kuzey Kıbrıs' ta ki orman varlığının en yoğun olduğu ilçelerden birini oluşturan çalışma alanında Girne merkeze yakın olan köy yerleşmelerinin çoğunlukla ormana az uygun olduğu ve yerleşme alanı olarak nitelendirildiği sonucuna varılmıştır. Meraya uygun kabul edilen alanların çoğunlukla orman alanı olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kyrenia district, located in the north of the island of Cyprus, constitutes one of the most important touristic districts of the island. Kyrenia, which is very popular in terms of summer tourism, has many hotels, restaurants and beaches of unique beauty. In addition, the uncontrolled increase in the concretion due to both population growth and tourism in the district has caused the natural environment, biological diversity to be damaged and to move away from sustainability. The sustainable use of lands helps to protect the ecosystem and natural resources. The protection of resources such as agriculture, forest and pasture areas is very important in terms of protecting factors such as food security, biodiversity, climate regulation and ecosystem services. In the study, it was evaluated for the Kyrenia district and it was aimed to reveal the current land use with agriculture, forest, and pasture suitability analyzes covering all village settlements in this district and to determine what will be taken into account when planning future land use. In order to achieve the stated goal, firstly, data were obtained from the necessary ministries and after the necessary arrangements were made, the parameters to be included in the conformity analysis were determined. The map of the determined physical and human parameters was created in the GIS environment and the criteria weights of the parameters were determined by the Analytical Hierarchy Method. After the criterion weights were determined and a consistent result was obtained as a result of the analysis, the parameters that were analyzed were combined with the Weighted Overlay tool by going back to the GIS environment, and a required suitability map and the actual usage map were obtained. Since the aforementioned thesis consists of four parts, it was carried out in four applications. As a result, different results were obtained for four different sections. Considering the map of the agricultural suitability analysis and the land cover map, it has been determined that some of the areas in the west of the study area and attributed to being very suitable for agriculture are used as forests, that is, outside of their potential. At the same time, it has been observed that all the village settlements close to the center of Kyrenia in the study area are out of use in accordance with their potential. It has been concluded that the village settlements close to the center of Kyrenia in the study area, which constitutes one of the districts with the highest forest presence in Northern Cyprus, are mostly less suitable for forests and are characterized as settlement areas. It has been determined that the areas considered suitable for pasture are mostly used as forest areas. Finally, as a result of the settlement analysis, I., II., which has low altitude and high agricultural potential. and III. It has been observed that the construction is high in class lands and the population density is high.