Paylaşımlı e-skuter sistemlerinin trafik güvenliği bakımından değerlendirilmesi
Evaulation of shared e-scooter systems in terms of traffic safety
  1. Tez No: 922106
  2. Yazar: EYÜP EMRE KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YILDIZ, DR. MEHMET AKİF YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Artan kentsel nüfus ve buna bağlı trafik yoğunluğu, kent içi ulaşım sistemlerinde yenilikçi çözümlere olan ihtiyacı artırmıştır. Mikro hareketlilik araçları, özellikle kısa mesafeli yolculuklarda çevre dostu, ekonomik ve pratik yapılarıyla önemli bir alternatif sunmaktadır. Bu araçlardan biri olan paylaşımlı elektrikli skuterler (e-skuterler), kısa sürede popülerleşerek kent içi ulaşımın önemli bir parçası haline gelmiştir. Ancak, altyapı eksiklikleri ve güvenlik sorunları, bu sistemlerin etkili ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını engelleyen başlıca faktörlerdir. Bu çalışma, Türkiye'deki paylaşımlı e-skuter sistemlerinin güvenlik sorunlarını belirlemek ve çözüm önerileri sunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, kullanıcılar ve hizmet sağlayıcılarla yapılan anketler ve görüşmeler yoluyla mevcut güvenlik açıkları tespit edilmiş, uluslararası literatürdeki iyi uygulamalarla karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın metodolojisi kapsamında CRITIC ve TOPSIS yöntemleri kullanılarak güvenlik tedbirleri önceliklendirilmiş ve K-Means algoritması ile veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, Türkiye'de paylaşımlı skuter sistemlerinin güvenlik ekipmanlarının eksikliği, skuter yollarının yetersizliği, park alanlarının düzensizliği ve trafik kurallarının yetersizliği gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu göstermiştir. Ayrıca, uluslararası uygulamalarda yer alan zorunlu güvenlik ekipmanlarının Türkiye'de yaygınlaştırılması ve özel skuter yollarının artırılması gerektiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'deki e-skuter kullanımının güvenliğini artırmak için ulusal düzeyde düzenlemelerin yapılması, altyapının geliştirilmesi ve kullanıcı farkındalığının artırılması önerilmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de paylaşımlı e-skuterlerin güvenlik sorunlarına yönelik somut çözüm önerileri sunarak literatüre ve politika yapıcılara önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing urban population and associated traffic congestion have heightened the need for innovative solutions in urban transportation systems. Micro-mobility vehicles, especially for short-distance trips, offer a significant alternative with their environmentally friendly, economical, and practical features. Among these, shared electric scooters (e-scooters) have rapidly gained popularity and become an essential part of urban transportation. However, infrastructure deficiencies and safety issues are the primary factors preventing these systems from being effectively and sustainably utilized. This study aims to identify the safety issues of shared e-scooter systems in Turkey and propose solutions. Through surveys and interviews with users and service providers, the existing safety gaps were identified, and a comparative evaluation was conducted using international best practices. The methodology of the study involved analyzing data with CRITIC and TOPSIS methods for prioritizing safety measures and employing the K-Means algorithm for data analysis. The findings reveal that shared e-scooter systems in Turkey face significant challenges, including a lack of safety equipment, insufficient scooter-specific lanes, irregular parking areas, and inadequate traffic regulations. Moreover, international practices emphasize the necessity of mandatory safety equipment and the expansion of dedicated scooter lanes in Turkey. In conclusion, the study highlights the urgent need for national-level regulations, infrastructure development, and increased user awareness to improve the safety of e-scooter usage in Turkey. By offering concrete solutions to address the safety issues of shared e-scooter systems, this study provides valuable contributions to the literature and policymakers, aiming to enhance the sustainability and safety of urban micro-mobility systems.