Okuduğunu anlama yöntemlerinin okuduğunu anlama üzerindeki etkisi: Bir meta analiz çalışması
The effect of reading comprehension methods on reading comprehension: A meta analysis study
  1. Tez No: 848295
  2. Yazar: SERKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SİDEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, okuduğunu anlama yöntemlerinin okuduğunu anlama üzerindeki etkisini belirlemek için yapılmış araştırma sonuçları üzerine meta-analiz yapmaktır. Araştırmaya ulusal düzeyde yapılan yüksek lisans ve doktora tezleri taranarak okuduğunu anlamayı geliştirmede kullanılan yöntemlerin okuduğunu anlamaya etkisini test eden deneysel olan çalışmalar dâhil edilmiştir. Tarama sürecinde“okuma, okuma stratejileri, okuma yöntemleri, okuduğunu anlama, meta-analiz”kelimeleri anahtar sözcük olarak kullanılmıştır. Alanyazın taraması, Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi veri tabanında gerçekleştirilmiştir. Hangi araştırmaların meta-analize dâhil edileceğine yönelik seçimlerin yapılmasında belirli ölçütler kullanılmıştır. Bu ölçütler; 2005-2023 yılları arasında yapılmış lisansüstü tez olması, araştırmaların örneklem büyüklükleri, standart sapma, aritmetik ortalama, deney ve kontrol gruplarının olması; sınırlılığı da üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıf olan araştırmalar olmasıdır. Tarama sonucunda dâhil edilme kriterlerini sağlayan 15 tez çalışması meta-analiz yöntemi ile birleştirilmiştir. Verilerin analizi aşamasında Comprehensive Meta Analysis (CMA) programı kullanılmıştır. İlk önce heterojenlik testi yapılmıştır. Heterojenlik testine göre analizin rastgele etkiler modeli altında yapılması gerekmektedir. Araştırma sonucuna göre okuduğunu anlama strateji ve yöntemlerine ait genel etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Etki büyüklüğünün hesaplanmasında Hedges's g katsayısı kullanılmıştır. Bu değer Cohen's ölçütlerine göre geniş düzeyde bir etki büyüklüğüdür. Yapılan analizler sonucunda okuduğunu anlama yöntemlerinin geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to conduct a meta-analysis on the research results to determine the effect of reading comprehension methods on reading comprehension. By scanning national master's and doctoral theses, experimental studies testing the effects of methods used to improve reading comprehension on reading comprehension were included in the research. During the scanning process, the words“reading, reading strategies, reading methods, reading comprehension, meta-analysis”were used as keywords. The literature search was carried out in the Higher Education Council National Thesis Center database. Certain criteria were used to make choices about which studies to include in the meta-analysis. These criteria: It must be a postgraduate thesis conducted between 2005-2023, the research must have sample sizes, standard deviation, arithmetic mean, experimental and control groups; The limitation is that there are third, fourth and fifth grade studies. As a result of the screening, 15 thesis studies that met the inclusion criteria were combined with the meta-analysis method. Comprehensive Meta Analysis (CMA) program was used during the data analysis phase. First, heterogeneity testing was performed. According to the heterogeneity test, the analysis should be carried out under the random effects model. According to the research results, the general effect size of reading comprehension strategies and methods was calculated. Hedges's g coefficient was used to calculate the effect size. This value is a large effect size according to Cohen's criteria. As a result of the analysis, it was found that reading comprehension methods are more effective than the traditional teaching methods.