Okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim programına bağlılıklarının incelenmesi
Examination of the pre-school teachers' fidelity in iplementing the pre-school education curriculum
  1. Tez No: 848322
  2. Yazar: DUYGU ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TİCAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim programına bağlılıklarının incelenmesidir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseninde tasarlanmış olup veriler doküman incelemesi ve görüşmelerle toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme türlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme ile belirlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında Muğla Menteşe ilçesindeki devlet ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan gönüllü 10 okul öncesi öğretmeninin aylık eğitim planları incelenmiş olup, elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. İkinci aşamada ise okul öncesi öğretmenlerinin programa bağlılıkları olgusunun derinlemesine incelenmesi amacıyla 24 okul öncesi öğretmeni ile yüz yüze görüşmeler yapılmış, elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışmanın ilk aşamasında aylık eğitim planlarının incelenmesinden elde edilen bulgular; okul öncesi öğretmenlerinin aylık planlarında bazı kazanımlara her ay yer verirken bazı kazanımlara hiç yer vermediklerini, aylara göre kazanımlara yer verme durumuna bakıldığında belirli aylarda yığılmalar olurken bazı aylarda çok az kazanıma yer verdiklerini göstermiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin gelişim alanlarına göre göstergelere planlarda yer verme durumları arasında farklılıkların olduğu, kazanımlarda olduğu gibi göstergelerde de belirli aylarda yığılmalar, belirli aylarda ise hiç yer vermeme durumları olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, aylık eğitim planlarında belirli etkinlik türleri ve kavramlarda belirli aylarda yığılmalar görülürken, belirli kavram ve etkinlik türlerine az sayıda yer verildiği görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin bazıları her belirli gün ve haftaya planlarında yer verirken bazılarının bazı belirli gün ve haftaları planlarında yer vermedikleri görülmüştür. Aynı zamanda değerlendirme ve uyarlama etkinlikler hiçbir öğretmenin yer vermediği görülmüştür. Görüşme verilerinden elde edilen bulgular; okul öncesi öğretmenlerinin programa bağlık kavramını yol gösterici, rehber, eğitim-öğretim sürecinde yol haritalarını çizmek için kullandıkları bir araç olarak tanımladıklarını göstermiştir. Okul öncesi öğretmenlerine göre programa bağlılığın avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Okul öncesi öğretmenleri programa bağlı kalmaya çalıştıklarını ancak bazı durumlarda bağlı kalamadıklarını, bunun en temel nedeninin okul öncesi eğitim programının güncelliğini yitirmiş olması ve öğretmenler tarafından programın esnekliğinin yanlış yorumlanması olduğunu düşünmektedirler. Okul öncesi öğretmenleri okul öncesi öğretmenlerinin programa bağlılıklarına yönelik olarak okul öncesi eğitim programın güncellenmesini, hizmet öncesi ve hizmet içinde mesleki gelişim eğitimlerine yer verilerek takibinin sağlanmasını önermişlerdir. Bunlarla birlikte okul öncesi eğitim programının uzmanlar tarafından güncellenmesi, okul öncesi öğretmen adaylarına ve görev başındaki öğretmenlere programın tanıtıldığı uygulamalı seminerlerin verilmesi, hizmet öncesinde uygulama temelli eğitimin sağlanması, eğitim faaliyetlerinin tüm okul türlerinde düzenli olarak denetlenmesi ve öğretmenlerin bu konuda motivasyonunun sağlanması önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the commitment of preschool teachers to the preschool education program. The research was designed in a phenomenological pattern, one of the qualitative research methods, and the data were collected through document analysis and interviews. The study group of the research was determined by maximum diversity sampling, one of the purposeful sampling types. In the first stage of the study, monthly training plans of 10 volunteer preschool teachers working in state and private pre-school education institutions in Muğla Menteşe district were examined and the data obtained were subjected to descriptive analysis. In the second stage, face-to-face interviews were conducted with 24 preschool teachers in order to examine the pre-school teachers' commitment to the program in depth, and the data obtained were subjected to content analysis. Findings obtained from examining monthly training plans in the first stage of the study; It has been shown that while preschool teachers include some achievements in their monthly plans every month, they do not include some achievements at all. When looking at the situation of including achievements by month, it has been shown that while there is accumulation in certain months, they include very few achievements in some months. It has been observed that there are differences in the extent to which preschool teachers include indicators in their plans according to their development areas, and that there is an accumulation of indicators in certain months, as well as in the achievements, and not including them at all in certain months. Similarly, while there was an accumulation of certain activity types and concepts in certain months in the monthly training plans, it was observed that certain concepts and activity types were included in small numbers. It has been observed that some preschool teachers include each specific day and week in their plans, while others do not include certain days and weeks in their plans. At the same time, it was observed that no teacher included evaluation and adaptation activities. Findings obtained from interview data; It has been shown that preschool teachers define the concept of commitment to the curriculum as a guide, a guide, and a tool they use to draw road maps in the education-training process. According to preschool teachers, commitment to the program has advantages and disadvantages. Preschool teachers think that they try to stick to the program, but in some cases they cannot, and the main reason for this is that the preschool education program is out of date and the flexibility of the program is misinterpreted by teachers. Preschool teachers suggested that the pre-school education program should be updated, and that pre-service and in-service professional development training should be included and monitored in order to ensure the commitment of pre-school teachers to the program. In addition, they suggested that the pre-school education program should be updated by experts, that practical seminars should be given to pre-school teacher candidates and teachers on duty to introduce the program, that practice-based training should be provided before service, that educational activities should be regularly inspected in all types of schools and that teachers should be motivated in this regard.