Okul öncesi öğretmenlerinin STEM'e yönelik tutumları ile STEM uygulamalarına yönelik öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' attitudes towards STEM and their self-efficacy towards STEM applications
- Tez No: 848345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin STEM'e yönelik tutumları ile öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırma örnekleme yöntemi ile belirlenen 302 okul öncesi öğretmeninin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Genel Bilgi Formu”, İnam (2020), tarafından geliştirilen“STEM Tutum Ölçeği”ve Yaman, Özdemir ve Akar-Vural (2018), tarafından geliştirilen“STEM Uygulamaları Öğretmen Öz-Yeterliği Ölçeği”kullanılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin STEM tutum ölçeği ve STEM Uygulamaları Öğretmen Öz-Yeterliği Ölçeğinden elde edilen puan ortalamalarının cinsiyet, yaş, öğretmenlik deneyim süresi ve STEM eğitimi alma değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek için Mann Whitney U testi ve tek yönlü ANOVA testleri kullanılmıştır. Son olarak STEM tutum ölçeği ile STEM uygulamaları öğretmen öz yeterliği ölçekleri arasındaki ilişkinin tespiti için Spearman kullanılmıştır. Bulgulara göre, okul öncesi öğretmenlerinin STEM'e yönelik tutumları yüksek düzeyde, STEM'i uygulamaya yönelik öz yeterlikleri ise kısmen yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerinin STEM'e yönelik tutumları ile STEM öz yeterlikleri arasında pozitif yönlü, zayıf kuvvetli ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between preschool teachers' attitudes towards STEM and their self-efficacy. The study is carried out according to the relational survey model, which is one of the quantitative research approaches. The research was carried out with the participation of 302 preschool teachers determined byeasily accessible sampling method. In the study,“ General Information Form”,“STEM Attitude Scale”developed by Inam (2020) and“STEM Applications Teacher Self-Efficacy Scale”developed by Yaman, Özdemir and Akar-Vural (2018) were used as data collection tools. Mann Whitney U test and one-way ANOVA tests were used to determine whether the mean scores obtained from the STEM attitude behavior and STEM Applications Teacher Self-Efficacy Scale of pre-school behaviors differ according to the variables of gender, age, duration of teaching experience and STEM education. Finally, Spearman was used to determine the relationship between the STEM attitude scale and STEM practices teacher self-efficacy scales. According to the findings, preschool teachers' attitudes towards STEM are at a high level, Their self-efficacy towards applying STEM was found to be at a relatively high level. Additionally, positive, weak and statistically significant relationships were identified between preschool teachers' attitudes towards STEM and their STEM self-efficacy.