Ortaokul öğrencilerinin geleneksel ve beceri temelli çoktan seçmeli fen testlerindeki başarılarının karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative examination of middle school students' achievements in traditional and skill-based multiple choice science tests
- Tez No: 848346
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı Fen Bilimleri dersi 7. sınıf seviyesi ilk üç ünite kapsamlı geçerliği ve güvenirliği sağlanmış geleneksel ve beceri temelli çoktan seçmeli test geliştirmek, öğrencilerin bu testlerden aldıkları puan ortalamalarının cinsiyet açısından farklılığını araştırmak, testlerden elde edilen puan ortalamaları ile okul akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemek ve geliştirilen her iki test türünden elde edilen puan ortalamaları arasındaki farklılığı araştırmaktır. Çalışmada nicel araştırma yaklaşımı esas alınmıştır. İki aşamada gerçekleştirilen çalışmada pilot uygulama aşamasında tarama deseni, asıl uygulama aşamasında ise ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırma Sivas merkez ilçede öğrenim gören 7. sınıf seviyesindeki ortaokul öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırmaya pilot uygulama aşamasında 355 öğrenci asıl uygulama aşamasında 615 öğrenci katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda geçerliği, güvenirliği ve kazanım dengesi sağlanmış 20 maddeden oluşan geleneksel ve beceri temelli çoktan seçmeli testler geliştirilmiştir. Araştırmanın pilot uygulamasında, daha öncesinde uzman görüşü alınarak kapsam geçerliği sağlanmış olan 25 maddelik geleneksel ve beceri temelli çoktan seçmeli testler ile veriler toplanmıştır. Bu uygulamadaki başarı testlerinden elde edilen verilerin“madde istatistikleri”ve“KR-20 iç tutarlık katsayısı”hesaplanmıştır. Hesaplamalar neticesinde 20 maddelik geleneksel ve beceri temelli çoktan seçmeli testler elde edilmiştir. Araştırmanın asıl uygulama aşamasında toplanan verilerin analizinde ise;“Bağımlı örneklemler için t-testi”,“Bağımsız örneklemler için t- testi”ve“Pearson korelasyon katsayısı”esas alınmıştır. Araştırma sonucunda, her iki başarı testinden elde edilen puan ortalamalarının cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir farka sahip olmadığı tespit edilmiştir. Diğer yandan bu testlerden elde edilen puan ortalamaları ile genel akademik düzeyleri arasındaki ilişkinin pozitif, orta kuvvetli ve istatiksel açıdan anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin geliştirilen her iki başarı testinden elde ettikleri puan ortalamaları arasında ise geleneksel çoktan seçmeli test lehine, orta düzeyde etkiye sahip anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında geliştirilen başarı testleri akademik çalışmalarda ve öğretmenlerin öğretim süreçlerinde kullanılabilir. Diğer taraftan sınıf düzeyi ve ünite sayısı açısından daha geniş kapsamlı başarı testleri geliştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca daha genelleyici sonuçlara ulaşılabilmesi açısından geniş örneklemlerle yürütülen yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a traditional and skill-based multiple choice test with comprehensive validity and reliability for the first three units of the 7th grade level of Science course, to investigate the difference in the average scores of students from these tests in terms of gender, and to examine the relationship between the average scores obtained from the tests and school academic success and to investigate the difference between the average scores obtained from both types of tests developed. The study was based on a quantitative research approach. In the study, which was carried out in two stages, a survey design was used in the pilot stage and a correlational survey design was used in the main stage. The study was conducted with 7th grade middle school students studying in the central district of Sivas. 355 students participated in the study in the pilot stage and 615 students in the main stage. As a result of the analyses, traditional and skill-based multiple choice tests consisting of 20 items were developed, with validity, reliability and balance of outcomes. In the pilot stage of the study, data were collected with 25-item traditional and skill-based multiple choice tests, the content validity of which was previously ensured by obtaining expert opinion.“Item statistics”and“KR-20 internal consistency coefficient”of the data obtained from the achievement tests in this application were calculated. As a result of, 20-item traditional and skill-based multiple choice tests were obtained. In the analysis of the data collected during the actual application phase of the research;“t-test for dependent samples”,“t-test for independent samples”and“Pearson correlation coefficient”are taken as basis. As a result of the study, it was determined that the average scores obtained from both achievement tests did not have a significant difference in terms of gender. On the other hand, it was determined that the relationship between the average scores obtained from these tests and their general academic levels was positive, moderately strong and statistically significant. A significant difference with a medium level effect was detected between the students' average scores from both achievement tests, in favor of the traditional multiple-choice test. The achievement tests developed in this thesis can be used in academic studies and in the teaching processes of teachers. On the other hand, it is recommended to develop more comprehensive achievement tests in terms of grade level and number of units. In addition, new studies conducted with large samples are needed in order to reach more generalizable results.