Matematik öğretmenlerinin mesleki yeterlikleri ile ilgili lisansüstü tezlerin incelenmesi
Examination of postgraduate theses concerning the professional competences of mathematics teachers
- Tez No: 848351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT BÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki matematik öğretmenlerinin mesleki yeterlikleri ile ilgili Ulusal Tez Merkezinde yer alan, 2000-2020 yılları arasında yapılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi ve bu alandaki eğilimlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada araştırma modeli olarak, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında incelenen 159 lisansüstü tez çalışması tematik içerik analizine tabi tutulmuştur. Yapılan incelemeler sonucunda tezlerin en çok 2019 yılında yapıldığı ve yüksek lisans türünde olduğu görülmüştür. En çok öğretmen bilgi ve becerilerinin boyutlarını ve bu boyutları etkileyen faktörleri incelemenin amaçlandığı ve nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasının kullanıldığı görülmüştür. Örneklem türü olarak en çok ortaokul matematik öğretmenleriyle çalışıldığı, örnekleme yöntemi olarak amaçlı örnekleme yöntemlerinin ve örneklem sayısı olarak 1-10 arası örneklemin tercih edildiği görülmüştür. Veri toplama araçlarından en çok görüşme yönteminin kullanıldığı, veri analiz yöntemlerinden ise en çok nicel analiz yöntemlerinden betimsel analizin kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan tezlerde en çok öğretmen bilgi ve becerisine yönelik sonuçlara ulaşıldığı görülürken en çok gelecek çalışmalara ve uygulayıcı ya da uzmanlara yönelik önerilerde bulunulduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre doktora türünde yapılan çalışmaların artırılması, farklı örneklem gruplarıyla çalışılması gibi çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the postgraduate theses made between 2000 and 2020 in the National Thesis Center regarding the professional competencies of mathematics teachers in Turkey and to reveal the trends in this field. In this study, document review, one of the qualitative research methods, was used as the research model. 159 postgraduate theses examined within the scope of the study were subjected to thematic content analysis. As a result of the examinations, it was seen that the theses were mostly written in 2019 and were of the master's degree type. It was observed that the aim was to examine the dimensions of teacher knowledge and skills and the factors affecting these dimensions, and the case study, one of the qualitative research methods, was used. It has been observed that secondary school mathematics teachers were mostly studied as the sample type, purposeful sampling methods were preferred as the sampling method, and a sample between 1-10 was preferred as the sample number. It has been determined that the interview method is the most used data collection tool, and descriptive analysis, one of the quantitative analysis methods, is the most used data analysis method. While it was observed that the theses mostly yielded results regarding teacher knowledge and skills, it was determined that suggestions were made mostly for future studies and practitioners or experts. According to the findings, various suggestions were made, such as increasing doctoral studies and working with different sample groups.