Öğretmenlerin STEM eğitimine ilişkin mesleki yeterliklerinin belirlenmesi
Determination of professional competence of teachers on the STEM education
- Tez No: 547956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmenlerin STEM eğitimiyle ilgili mesleki yeterliklerini ve görüşlerini belirlemektir. Araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ankara ilinde görev yapan fen bilimleri, teknoloji (bilişim teknolojisi, teknoloji ve tasarım), mühendislik ve matematik öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Ankara ilinde görev yapan 1030 öğretmenden toplanmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen 3 bölümden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Veri toplama aracının birinci bölümünde kişisel bilgiler, ikinci bölümünde“Öğretmenlerin STEM Eğitimine Yönelik Mesleki Yeterlikleri Ölçeği”, üçüncü bölümünde ise Öğretmenlerin STEM Eğitimine Yönelik Görüşleri Ölçeği yer almaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretmenlerin STEM eğitimine yönelik mesleki yeterliklere genellikle sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin STEM eğitimine yönelik mesleki yeterlikleri ile ilgili görüşleri; öğretmenlerin cinsiyetine, STEM konusunda eğitim alma durumuna, görev yaptığı okul türüne (özel ya da resmi), mesleki kıdemlerine ve branşlarına göre değişmektedir. Ancak öğretmenlerin STEM eğitimi ile ilgili mesleki yeterlikleri; öğretmenlerin eğitim durumlarına (lisans ve lisansüstü) ve çalıştıkları öğretim kademeleri (ilkokul, ortaokul ve lise) göre değişmemektedir. Ayrıca öğretmenlerin STEM eğitimi ile ilişkili görüşlere tamamen katıldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda öğretmenlerin STEM eğitimi ile ilgili görüşleri; öğretmenlerin cinsiyetine ve çalıştığı okul türüne (özel ya da resmi) göre değişmemektedir. Ancak öğretmenlerin STEM eğitimine yönelik görüşleri öğretmenlerin eğitimine (lisans ya da lisansüstü), STEM eğitimi alma durumuna, mesleki deneyimine, görev yaptığı okula (ilkokul, ortaokul, lise) ve branşına göre değişmektedir. Bu sonuçlar kapsamında öğretmenlere çalıştay, kurs, seminer vb. etkinlikler düzenlenerek STEM etkinliklerinin uygulanmasına yönelik bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi ve STEM etkinliklerinin uygulanabilmesi için okullardaki koşulların iyileştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to determine the teachers' professional competences and opinions on STEM education. Descriptive screening method was used in the research. The universe of the study consists of Science, Technology (Information Technology, Technology and Design) and Mathematics teachers working in Ankara province of Ministry of National Education. In order to collect the data of the study, a data collection tool consisting of 3 parts developed by the researcher was used. In the first part of the data collection tool, personal information, in the second part, Teachers' Professional Competences Scale on STEM Education and in the third part Teachers' Opinions on STEM Education Scale are included. According to the results of the study, it was found out that teachers generally have professional qualifications related to STEM education. Teachers' views on their professional competence in STEM education; it depends on the gender of the teachers, the status of receiving training on STEM, the type of school it serves (private or public), professional seniority and branches. However, teachers' professional competences related to STEM education; they do not change according to the education level of teachers (undergraduate and graduate) and the positions they work in (primary, secondary and high school). In addition, it was concluded that teachers fully participated in the opinions related to STEM education. Accordingly, teachers' views on STEM education; it does not change according to the gender of teachers and the type of school (private or official) where teachers work. However, teachers' views on STEM education change according to teachers' education (bachelor's degree or higher), STEM education status, professional experience, school type (primary, secondary, high school) and branch. As a result of these results, teachers, workshops, seminars and so on. It was proposed to improve the knowledge and skills for the implementation of STEM activities and to improve the conditions in schools to implement STEM activities.