Sınıf öğretmenlerinin matematik dersi öğrenme etkinliklerine yönelik yeterlikleri ve görüşleri
Competencies and opinions of classroom teachers towards mathematics course learning activities
  1. Tez No: 926125
  2. Yazar: ONUR SELAHATTİN KALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AKBABA DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı Kütahya il genelinde devlet okullarında görev yapmakta olan sınıf öğretmenlerinin matematik ders etkinliklerini hazırlama yeterliklerini belirlemek ve etkinlikler ile ilgili görüşlerini almaktır. Bu bağlamda Kütahya il genelinde devlet okulunda görev yapmakta olan 300 sınıf öğretmeni ve bu öğretmenler arasından seçilen 27 sınıf öğretmeniyle çalışma yapılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin matematik dersi öğrenme etkinliklerine yeterlikleriyle ilgili görüşlerinin ele alındığı yakınsak paralel karma desen yöntemiyle yürütülmüş olan bu çalışmanın nicel boyutunda veriler ölçek veri toplama aracı; nitel boyutunda ise görüşme veri toplama aracıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda nedensel açıklayıcı desen nitel boyutunda ise temel nitel desen işe koşulmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda örneklem grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılı Kütahya ilinde görev yapmakta olan 300 sınıf öğretmeni iken nitel boyutunda örneklem grubu ise nicel araştırma örneklem grubunda yer alan 300 öğretmen arasından amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yoluyla belirlenen 27 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın nicel boyutunda verilerin elde edilmesinde Su Özenir, Avcı ve Tuncel (2018) tarafından geliştirilen Sınıf öğretmenlerinin matematiksel etkinlik yeterliklerini belirme ölçeği kullanılırken nitel boyutunda araştırmacılar tarafından geliştirilen yedi soruluk bir görüşme formu uygulanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin matematik dersi öğrenme etkinlikleri yeterlik düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet, mesleki kıdem, görev yapılan yerleşim bölgesi ve okutulan sınıf düzeyine göre anlamlı farklılaşmalar bulunmuştur. Nitel boyutta ise öğretmenlerin matematiksel etkinlik kavramına ilişkin görüşleri alınmış sınıf öğretmenlerinin hazır etkinliklere yöneldikleri ve matematiksel etkinliklerle ilgili hizmet içi eğitime katılma konusunda olumlu görüş bildirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the competencies of primary school teachers working in public schools in Kütahya province in preparing mathematics course activities and to obtain their opinions about the activities. In this context, the study was conducted with 300 classroom teachers working in public schools throughout the province of Kütahya and 27 primary school teachers were selected among these teachers. The quantitative dimension of this study, which was conducted with the convergent parallel mixed design method in which the opinions of classroom teachers about their competence in mathematics lesson learning activities were discussed, is a scale data collection tool; In the qualitative dimension, the interview was carried out with a data collection tool. A causal explanatory design was used in the quantitative dimension of the research, and a basic qualitative design was used in the qualitative dimension. While the sample group in the quantitative dimension of the research was 300 classroom teachers working in the province of Kütahya in the 2022-2023 academic year, the sample group in the qualitative dimension consisted of 27 teachers determined through criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, among the 300 teachers in the quantitative research sample group. While the scale to determine the mathematical activity competencies of classroom teachers developed by Su Özenir al. (2018) was used to obtain data in the quantitative dimension of the research, a seven-question interview form developed by the researchers was applied in the qualitative dimension. It was concluded that classroom teachers' proficiency levels in mathematics lesson learning activities were high. Significant differences were found in terms of gender, professional seniority, working area and grade level. In the qualitative dimension, teachers' opinions about the concept of mathematical activity were taken, and it was concluded that classroom teachers turned to ready-made activities and expressed positive opinions about participating in in-service training on mathematical activities.