Birinci basamağa başvuran 18 yaş üzeri hastalarda metabolik sendrom ve depresyon ilişkisi
The relationship between metabolic syndrome and depression in patients over 18 years of age applying to primary care
  1. Tez No: 848356
  2. Yazar: ALİYE KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Aile sağlığı merkezimize başvuran 18 yaş üzeri hastalarda metabolik sendrom ve depresyon ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız İstanbul ili Ümraniye ilçesinde bulunan 4 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'mize 2022 yılı haziran-ağustos aylarında başvuran 18 yaş üzeri gönüllü bireylerin katılımıyla basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgiler anketi ve Beck Depresyon Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Boy ölçümü stadiometre, kilo ölçümü standart dijital tartı ve bel çevresi ölçümü mezura ile yapılmıştır. Kişilerin son 3 aya ait uygun biyokimyasal verileri ve ortalama arteryel kan basınçları değerleri de çalışmamızın verileri arasındadır. Çalışmamızın istatistiksel analizleri IBM SPSS Statistics 24 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigate the relationship between metabolic syndrome and depression in patients over the age of 18 who applied to our family health center. Materials and Methods: Our study was carried out by simple random sampling method with the participation of volunteer individuals over the age of 18 who applied to our Family Health Center No. 4, located in Ümraniye district of Istanbul, between September and November 2022. Sociodemographic information survey and Beck Depression Scale were administered to the participants by face-toface interview method. Height was measured with a stadiometer, weight was measured with a standard digital scale, and waist circumference was measured with a tape measure. Appropriate biochemical data and average arterial blood pressure values of the people for the last 3 months are also among the data of our study. Statistical analyzes of our study were performed using IBM SPSS Statistics 24 program.