Erzurum'da eğitim aile sağlığı merkezlerine başvuran 18 yaş ve üstü kişilerde tanı konulmamış depresyon riskinin araştırılması
Investigation of the risk of undiagnosed depression in inviduals aged 18 and over WHO applied to education family HEALTH centers in Erzurum
- Tez No: 711546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı olarak faaliyet gösteren eğitim tipi aile sağlığı merkezlerine başvuran, daha önce depresyon tanısı almamış olan 18 yaş ve üstü kişilerde depresyon riskinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma; prospektif, kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırma olup, 1 Ocak-1 Nisan 2021 tarihleri arasında eğitim tipi aile sağlığı merkezlerine başvuran 765 kişiye yapıldı. Katılımcılara Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ-BB) uygulandı. Bulgular: Çalışmaya katılan kişilerin BDÖ-BB puan ortalaması 4,10±3,417'ydi (min:0, maks:21) ve % 46.4'ünün (n=355) puanı ≥4'tü.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed at determining the risk of depression in individuals aged 18 years and over who have not been diagnosed with depression before and who apply to educational-type family health centers operating under the Department of Family Medicine at Atatürk University in Erzurum. Methods: The study is a prospective, cross-sectional and descriptive study, and it was conducted on 765 inviduals who applied to education-type family health centers between January 1 and April 1, 2021. Beck Depression Inventory for Primary Care (BDI-PC) was administered to the participants. Results: The mean BDI-PC score of the participants in the study was 4,10±3,417 (min:0, max:21), and 46,4% (n=355) was a score of ≥4.