Yerli turistlerin sosyo-demografik özelliklerinin memnuniyet, davranışsal niyet ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerine etkisi: Edremit Körfezinde bir uygulama
The efects of socio-demographich characteristics of domestic tourist on satisfaction, behavioral intention and revisit intention: An application in Edremit Gulf
- Tez No: 848405
 - Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERHAN NİZAMLIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanların yemeğe olan gereksinimi ve bu gereksinimin giderilmesi biyolojik bir olaydır. Yemek yemek; kişinin enerji gereksinimlerini gidermesinin yanında, zamanla bir kültür halini alırken farklı kültürleri tanıma açısından önem taşımaktadır ve bu durum da gastronomi turizmine katkı sağlamaktadır. Gastronomi turizmi popülerliğini artırmış ve alternatif turizm türleri arasında önemli yere gelmiştir. Gastronomi turizmini oluşturan unsurlardan yöresel yemekler ise destinasyonlara çekicilik katmakta bunun yanı sıra destinasyonların tekrar ziyaret edilmesinde önemli bir etkendir. Edremit Körfezi ise sahip olduğu yemek kültürü ile gastronomi turizmi açısından en önemli destinasyonlardan birisi olmaya adaydır. Bu çalışmada Edremit Körfezi'ni ziyaret eden yerli turistlerin memnuniyet, davranışsal niyet ve tekrar ziyaret etme niyeti düzeylerinin saptanması ve sosyo-demografik değişkenlerin yerli turistlerin memnuniyet, davranışsal niyet ve tekrar ziyaret etme niyeti düzeylerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden“anket”tekniğiyle gerçekleştirilen çalışmada 400 kişiye ulaşılmış, 392 anket analiz edilmiştir. Araştırmanın evrenini Balıkesir ili Edremit Körfezi'ni ziyaret eden turistler oluşturken, örneklemini Edremit Körfezi'ni ziyaret eden gönüllü katılımcılar oluşturmaktadır. Anketten elde edilen veriler SPSS programında incelenmiştir. Verilerin analizinde T test ve One way ANOVA analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda turistlerin memnuniyet, davranışsal niyet ve tekrar ziyaret etme isteklerinin orta düzeyin üzerinde, müşteri memnuniyetinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği, turistlerin bölgeyi tekrar ziyaret etme isteklerinin ise cinsiyet ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterirken, yaş grubuna göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Ayrıca sosyo- demografik veriler literatür kapsamında yorumlanmış ve turizm öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People's need for food and meeting this need is a biological phenomenon. To eat; In addition to meeting the energy needs of the person, it is important in terms of getting to know different cultures as it becomes a culture over time, and this contributes to gastronomy tourism. Gastronomy tourism has increased its popularity and has become important among alternative tourism types. Local dishes, which are among the elements that make up gastronomy tourism, add attraction to destinations and are also an important factor in revisiting destinations. Edremit Gulf is a candidate to be one of the most important destinations in terms of gastronomy tourism with its food culture. In this study, it was aimed to determine the satisfaction, behavioral intention and revisit intention levels of domestic tourists visiting Edremit Gulf and to examine the effects of socio-demographic variables on the satisfaction, behavioral intention and revisit intention levels of domestic tourists. In the study carried out with the“survey”technique, one of the quantitative research methods, 400 people were reached and 392 surveys were analyzed. While the population of the research consists of tourists visiting Edremit Gulf in Balıkesir province, the sample consists of volunteer participants visiting Edremit Bay. The data obtained from the survey were examined in the SPSS program. T test and One way ANOVA analysis were used to analyze the data. As a result of the research, it was found that tourists' satisfaction, behavioral intention and desire to revisit were above the medium level, customer satisfaction differed significantly according to the gender variable, and tourists' desire to revisit the region differed significantly according to gender and education level, but did not differ according to age group. In addition, socio-demographic data were interpreted within the scope of the literature and tourism suggestions were presented.