Temel düzeyde kabak kemane eğitimi için web tabanlı öğretim modeli önerisi
Web-based teaching model proposal for basic level kabak kemane education
- Tez No: 848406
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEVİNÇ ÇETİN, DOÇ. DR. HASAN DELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma temel düzey kabak kemane eğitimi için geliştirilen web tabanlı öğretim modelini kapsamaktadır. Günümüz eğitiminin geldiği nokta ve teknolojik gelişmelerin eğitim için verimli bir şekilde kullanılması açılarından; notaların belirli amaçlara yönelik tasarlandığı, videolarla görsel hafızanın tetiklendiği, belirli aşamalarda etkileşim içirişinde bulunulduğu, yüz yüze eğitime alternatif olabilecek nitelikte web tabanlı bir yazılıma gereksinimden yola çıkarak temel düzeyde kabak kemane eğitimi için web tabanlı öğretim modeli nasıl tasarlanmalı sorusu araştırmanın problemini oluşturmuştur. Araştırmada, nitel ve nicel yaklaşımların bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın temel amacı, temel düzeyde kabak kemane eğitimi için web tabanlı öğretim modeli oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle Türkiye'de müzik eğitim kurumlarında kabak kemane eğitimi veren 20 öğretim elemanı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla görüşme gerçekleştirilmiş ve temel düzey kabak kemane için hedef kazanımlar, öğretim modelinin içeriği, akademik başarı kriterleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda kabak kemane eğitiminde yay ve parmak baskı çalışmaları için özgün etütler oluşturulmuştur. Oluşturulan özgün etütlerin kapsam geçerlilik indeksi ve akademik başarı kriter puanları en az lisans düzeyinde kabak kemane eğitimi derslerini yürüten ve mesleki tecrübesi 15 yıl üzeri olan 5 uzman ile belirlenmiştir. Web tabanlı öğretim modeli için etütlerin ve ders anlatımlarının stüdyo ortamında video ve ses kayıtları oluşturulmuş ve www.calgiogreniyorum.com adresine aktarılıp kullanıma hazır hale getirilmiştir. Tasarlanan web tabanlı öğretim modeli 2022-2023 II. Yarıyılında Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarında eğitim gören daha önce kabak kemane çalgısını icra etmemiş 4 öğrenciye 12 haftalık süre sınırlamasında uygulanmıştır. Süreç sonunda öğrencilerin akademik başarı düzeylerini belirlemek amacıyla en az lisans düzeyinde kabak kemane eğitimi veren ve mesleki tecrübesi 20 yıl üzeri olan 3 öğretim elemanının görüşü alınmış, çalgı performansları değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonunda web tabanlı öğretim modeli görüş alma formu aracılığıyla öğretim elemanlarının ve öğrencilerin web tabanlı öğretim modeline yönelik görüşleri alınmıştır. Tasarlanan web tabanlı öğretim modelinin; temel düzey kabak kemane eğitimi için uygulanabilir olduğu, öğrencilerin akademik başarılarına olumlu yönde etki ettiği, temel düzeyde kabak kemane eğitimi için belirlenen hedef kazanımlara 12 haftadan daha kısa bir sürede ulaştırdığı, işlevsel olduğu, kullanımının kolay ve anlaşılır olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research covers the web-based teaching model developed for basic level kabak kemane education. In terms of the point where today's education has reached and the efficient use of technological developments for education; Based on the need for a web-based software that can be an alternative to face-to-face education, where notes are designed for specific purposes, visual memory is triggered with videos, and interaction is made at certain stages, the question of how a web-based teaching model should be designed for basic level kabak kemane education has formed the problem of the research. In the research, mixed method was used in which qualitative and quantitative approaches were used together. The main purpose of the research is to create a web-based teaching model for basic level kabak kemane education. In line with this purpose, first of all, 20 academicians who teach kabak kemane in music education institutions in Turkey were interviewed through a semi-structured interview form and the target gains for basic level kabak kemane, the content of the teaching model, and academic success criteria were determined. In line with the data obtained, original etudes were created for bow and finger pressure studies in kabak kemane education. The content validity index and academic achievement criterion scores of the original etudes were determined by 5 experts who have been conducting kabak kemane education courses at least at the undergraduate level and whose professional experience is over 15 years. For the web-based teaching model, video and audio recordings of the etudes and lectures were created in the studio environment and transferred to www.calgiogreniyorum.com and made ready for use. The designed web-based teaching model was applied to 4 students studying at Gaziantep University Turkish Music State Conservatory in the second semester of 2022-2023, who had not performed the kabak kemane instrument before, within a 12-week time limit. At the end of the process, in order to determine the academic achievement levels of the students, the opinions of 3 instructors who gave kabak kemane education at least at the undergraduate level and whose professional experience was over 20 years were taken and their instrument performances were evaluated. At the end of the evaluation, the opinions of the instructors and students about the web-based teaching model were obtained through the web-based teaching model opinion form. It was concluded that the designed web-based teaching model is applicable for basic level kabak kemane education, has a positive effect on students' academic achievement, achieves the target achievements determined for basic level kabak kemane education in less than 12 weeks, is functional, easy to use and understandable.