Turistlerin sürdürülebilir turizm algıları ve sürdürülebilirlik için ödeme istekliliğinin tespit edilmesi: Side turizm bölgesi üzerine bir araştırma
Determining tourists' perceptions of sustainable tourism and their willingness to pay for sustainability: A study on Side tourism region
  1. Tez No: 828093
  2. Yazar: FATMA NUR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN ÇAĞLAR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Türkiye'nin önde gelen turizm destinasyonlarından biri olan Antalya, başta kıyı turizmi olmak üzere dünya turizm pazarında önemli bir konuma sahiptir. Araştırma sahası olan Side Turizm Bölgesi ise Akdeniz kıyısında, tarihi ve doğal güzelliklere sahip turistik bir destinasyondur. Bölgenin uzun vadeli sürdürülebilirliğinin sağlanması adına deniz, kum ve güneş turizmi modelinin sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde yeniden uyarlanması büyük önem taşımaktadır. Turistlerin desteğini almak destinasyonlarda sürdürülebilirlik girişimlerinin başarısını sağladığından, turistlerin sürdürülebilirliği ve buna ilişkin özellikleri nasıl gördüklerini anlamak gerekli olmaktadır. Ayrıca turistlerin sürdürülebilir turizme ilişkin ekonomik tercihlerini anlamak turizm pazarlamacılarına önemli veriler sağlayabilecektir. Konuyla ilgili hem teorik hem de pratik çalışmaların az olması göz önüne alındığında, yapılacak olan araştırma bu noktaya katkı sunmak için tasarlanmıştır. Bu bağlamda çalışma, turistlerin turizm destinasyonlarında sürdürülebilirlik özelliklerinin önemine ilişkin algılarını anlamayı ve turistlerin bu yönler için ödeme yapma isteklerini belirlemeyi amaçlamıştır. Amaca yönelik olarak Side Bölgesindeki beş yıldızlı otellerde konaklayan 411 yerli 406 yabancı turiste anket uygulanmıştır. Toplanan veriler çoklu doğrusal regresyon, Pearson korelasyon, t ve Anova testleri ile ölçülmüştür. Bulgular, turistlerin en çok kültürel ve çevresel korumaya önem verdiğini ve sosyo-kültüler nitelikler için fazla harcama yapmaya daha istekli olduklarını göstermektedir. Sürdürülebilir turizm algısı ve sürdürülebilir turizm ödeme istekliliğinin turist grupları arasında fark gösterdiği görülmüştür. Ayrıca yabancı turistlerin sürdürülebilir turizm algısının sürdürülebilir turizm ödeme istekliliği üzerinde daha fazla etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Sürdürülebilir faaliyetler hayata geçirilirken hem kültürel hem de demografik özelliklerin dikkate alınması gerektiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları turistlerin en önem verdiği sürdürülebilir niteliklerin ne olduğu ve bu nitelikler için daha fazla ödeme yapma istekliliği durumu ile ilgili destinasyon yöneticilerine içgörü sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Antalya, being one of Turkey's prominent tourist destinations, holds a significant position in the global tourism market, particularly in coastal tourism. The Side Tourism Region, which is the focus of this research, is a Mediterranean coastal area renowned for its blend of historical and natural beauty. In order to ensure the long-term sustainability of the region, it is of great importance to re-adapt the sea, sand and sun tourism model within the framework of sustainable development. Since getting the support of tourists ensures the success of sustainability initiatives in destinations, it is necessary to understand how tourists see sustainability and its related features. In addition, understanding the economic preferences of tourists regarding sustainable tourism will provide important data to tourism marketers. Considering the scarcity of both theoretical and practical studies on the subject, the research to be conducted is designed to contribute to this point. In this context, the study aimed to understand tourists' perceptions of the importance of sustainability features in tourism destinations and to determine tourists' willingness to pay for these aspects. To achieve this objective, a questionnaire was applied to 411 domestic and 406 foreign tourists staying in five-star hotels in Side Region. The collected data, were analyzed using multiple linear regression, Pearson correlation, t and Anova tests. The findings indicate that tourists assign the greatest importance to cultural and environmental preservation and exhibit a greater willingness to spend more on socio-cultural aspects. Moreover, variations were observed in the perception of sustainable tourism and willingness to pay for sustainable tourism among different tourist groups. In addition, it has been understood that the sustainable tourism perception of foreign tourists has more impact on their willingness to pay for sustainable tourism. It has been determined that both cultural and demographic characteristics should be taken into account while implementing sustainable activities. The results of the research will provide insights to destination managers about the sustainability attributes that tourists care most about and their willingness to pay more for these attributes.