Fetal ekokardiyografi yapılan anne adaylarının işlem öncesi ve işlem sonrası anksiyete ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the anxiety and depression levels of expected mothers who had performed fetal ecocardiography before and after the procedure
- Tez No: 848481
- Danışmanlar: PROF. HAŞİM OLGUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL TİRYAKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Anne adaylarının fetal ekokardiyografi öncesi ve fetal ekokardiyografi yapılıp bilgilendirme yapıldıktan sonrasında olan, anksiyete ve depresyon düzeylerinin karşılaştırıldığı bu çalışmada, fetal ekokardiyografi öncesi ve sonrası anne adaylarının depresyon ve anksiyete düzeyleri arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Ancak eğitim düzeyi ile fetal ekokardiyografi öncesi ve sonrasındaki anksiyete depresyon düzeylerinin ilişkili olabileceğini ve eğitim düzeyi düşük olan toplumlarda fetal ekokardiyografinin ne olduğu ve hangi amaçla kullanıldığı konusunda farkındalığın daha düşük olabileceği ve bu durumun anne adaylarının ruh sağlığını olumsuz etkileyebileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle klinisyenlerin, fetal kalp hastalığını teşhis ederken, prognozu ve olası tedavi seçeneklerini anneye anlatırken annenin duygusal durumunu gözden kaçırmaması ve anne adaylarının konuyla ilgili bilgi düzeylerini tespit edip aydınlatıcı açıklamalarda bulunmaları hem annelerin ruh sağlığının hem de dolaylı olarak bebeğin ruh sağlığının korunması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, where the anxiety and depression levels of expectant mothers before fetal echocardiography and after fetal echocardiography and information were given were compared, no significant difference was detected between the depression and anxiety levels of expectant mothers before and after fetal echocardiography. However, it suggests that education level may be related to anxiety and depression levels before and after fetal echocardiography, and that in societies with low education levels, awareness of what fetal echocardiography is and for what purpose it is used may be lower, and this may negatively affect the mental health of expectant mothers. For this reason, it is important for clinicians not to overlook the emotional state of the mother when diagnosing fetal heart disease and explaining the prognosis and possible treatment options to the mother, and to determine the knowledge level of expectant mothers on the subject and make enlightening explanations in terms of protecting both the mental health of the mothers and indirectly the mental health of the baby.