Lise öğrencilerinin spora yönelik tutumlarıve öfke kontrol becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Elbistan ilçesi örneği)
Attitudes of high school students towards sportsand between anger management skills investigation of the relationship (Example of Elbistan district)
- Tez No: 848482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde öfke kontrol becerisi olmayan bireylerin öfke ile işledikleri suçların artması yaygın olarak görülmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada, lise (ortaöğretim) öğrencilerinin spora yönelik olumlu ve olumsuz tutumlarının öfke kontrol becerileri ve sürekli öfke düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sporun ve sportif faaliyetlerin öfke kontrol becerisine ve bu beceri düzeylerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmada lise öğrencilerinin spora yönelik tutumları ve öfke kontrol becerileri arasındaki ilişki (Elbistan İlçesi Örneği) incelenmiştir. Araştırma örneklemini Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesinde bulunan Şehit Naci Soydan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Akşemsettin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen demografik soruların yer aldığı“Kişisel Bilgi Formu”yanı sıra“Spora Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği”15-18 yaş aralığındaki 400 kişilik bir öğrenci grubuna uygulanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun belirlenmesinde One Sample Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olmamasından dolayı cinsiyet ve okul değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U analizi; sınıf, yaş, aile aylık gelir durumu, spor geçmişi, haftada spor yapılan gün sayısı, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda spora yönelik toplam tutum düzeyinde katılımcıların sınıf, yaş, cinsiyet, aile aylık geliri ve okul değişkenlerinde anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Spor geçmişi, haftada spor yapılan gün sayısı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu değişkenlerinde ise anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Katılımcıların öfke kontrol düzeylerinde sınıf, yaş, okul değişkenlerinde anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıştır. Cinsiyet, aile aylık geliri, spor geçmişi, haftada spor yapılan gün sayısı, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenlerinde ise anlamlı düzeyde farklılıklar tespit edilmiştir. Korelasyon analizi bulgularına göre katılımcıların spora ilgi duyma tutum düzeyi ile öfke kontrol düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki; yine sporla yaşama tutum düzeyi ile öfke kontrol düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Aktif spor yapma tutum düzeyi ile öfke kontrol düzeyi arasında yine pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ulaşılan sonuçlardan da anlaşılacağı üzere spora yönelik olumlu tutum sergileyen ve düzenli spor yapan öğrencilerin öfke kontrol beceri düzeylerinin daha yüksek olduğu tam tersi durum olan spora yönelik olumsuz tutum sergileyen ve spor yapmayan öğrencilerin öfke kontrol beceri düzeylerinin zayıf olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is common to see an increase in the crimes committed by individuals who do not have anger management skills. In this context, this study was conducted in order to determine the relationship between positive and negative attitudes of high school (secondary Deciency) students towards sports, anger control skills and continuous anger levels. The effects of sports and sporting activities on anger management skills and these skill levels have been investigated. In the study, the relationship between high school students' attitudes towards sports and anger management skills (Elbistan District Sample) was examined. The research sample consists of students of Şehit Naci Soydan Vocational and Technical Anatolian High School and Akşemsettin Vocational and Technical Anatolian High School located in Elbistan district of Kahramanmaraş province. In order to collect research data, the“Personal Information Form”containing demographic questions developed by the researcher, as well as the“Attitude Scale towards Sports”and the“Trait Anger-Anger Style Scale”were applied to a group of 400 students between the ages of 15-18. One Sample Kolmogorov-Smirnov test was applied to determine the suitability of the data for normal distribution. Mann Whitney U analysis was used to compare scale scores with gender and school variables because the data did not comply with normal distribution; Kruskal Wallis H test was applied to compare scale scores with the variables of class, age, family monthly income, sports history, number of days of sports per week, mother's education level and father's education level. As a result of the research, no significant differences were found in the participants' class, age, gender, family monthly income and school variables at the total attitude level towards sports. Significant differences were found in the variables of sports history, number of days of sports per week, mother's education level, and father's education level. There was no significant difference in the anger control levels of the participants in terms of class, age and school variables. Significant differences were detected in the variables of gender, family monthly income, sports history, number of days of sports per week, mother's education level and father's education level. According to the correlation analysis findings, there is a positive and significant relationship between the participants' attitude level of interest in sports and their anger control level; Again, a positive significant relationship was detected between the level of attitude towards life through sports and the level of anger control. It was determined that there was a positive and significant relationship between the attitude level of doing active sports and the anger control level. As can be seen from the results, it was found that the anger control skill levels of students who have a positive attitude towards sports and do sports regularly are higher, and on the contrary, the anger control skill levels of students who have a negative attitude towards sports and do not do sports are weak.