Swimming against the current: Rethinking orientalism in Julia Pardoe's The City of the Sultan and Grace Ellison's An Englishwoman in a Turkish Harem
Akıntıya karşı yüzmek: Julia Pardoe'nun The City of the Sultan ve Grace Ellison'ın An Englishwoman in a Turkish Harem eserlerinde oryantalizm'i yeniden düşünmek
- Tez No: 848490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İMREN YELMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Seyahat yazıları, yüzyıllar boyunca yazarlar ve okurlar arasında bilinmeyen yerlerle ilgili deneyimlerin aktarıldığı popüler bir tür olmuştur. Bu tür, sadece kültür araştırmaları için değil, aynı zamanda tarih için de değerli bir çalışma alanı olmuşken seyahat metinlerinin öznel doğası bu yerlerle ilgili bazı önyargılara da yol açmıştır. Bu önyargılardan biri, Edward Said tarafından Batılı yazarların Doğu'yu aşağılaması olarak açıklanan Oryantalizm'dir ve bu olgu aynı zamanda Anadolu hakkındaki İngiliz seyahat metinlerinde de gözlemlenir. Oryantalizm sorununun kökeni, Binbir Gece Masalları'ndaki hikâyeler gibi Doğu'yu tek bir bütün olarak tasvir eden çeşitli gerçeklerden ve Doğu'yu bir bölge olarak değil de bilimsel bir nesne olarak inceleyen bilim insanlarının neden olduğu çalışmalardan kaynaklanmaktadır ve bu durum da orada yaşayanların insandışılaştırılmasına neden olmuştur. Bu faktörlere ek olarak, Doğu'yu aynı şekilde yanıltıcı ve küçümseyici şekilde tasvir eden seyahat metinleri ve kurgusal metinler ile görsel sanatlar da aynı zamanda Doğu'nun Oryantal imajının oluşumunda etkili olmuştur. Said, Batılı yazarların Oryantalizmin yayılmasına katkıda bulunduğunu belirtirken, Batı'nın önyargılarına karşı yazan ve Doğu'yu nesnel bir bakış açısıyla tasvir etmeye çalışan yazarlar da olmuştur. Bu tezde, Julia Pardoe'nun The City of the Sultan ve Grace Ellison'ın An Englishwoman in a Turkish Harem adlı eserleri, Said'in Oryantalizm teorisi üzerinden incelenecek ve bu yazarların Doğu'yu olumsuz bir şekilde tasvir eden önceki yazarlardan nasıl farklı olduklarını ve bazen Said'in çalışması olan Oryantalizm'e paralellik gösterdiklerini vurgulamak amacıyla Said'in Oryantalizm teorisi üzerinden analiz edilecektir. Anahtar Sözcükler Oryantalizm, Julia Pardoe, The City of the Sultan, Grace Ellison, An Englishwoman in a Turkish Harem
Özet (Çeviri)
Throughout centuries, travel writing has been a popular genre of transferring experiences among writers and readers about unknown places. While it has been a valuable study area for not only cultural studies but also history, the subjective nature of travel texts also led to some prejudices about those places. One such prejudice is Orientalism, which is explained by Edward Said as a denigration of the East by Western writers, and this phenomenon is also observed in British travel texts about the Asia Minor. The root of the Orientalism problem stems from several facts such as the tales in One Thousand and One Nights, which depict several features of the East as one entity, and also from studies conducted on the East by scholars who studied the East as a scientific object rather than a region where actual people lived, which caused their dehumanisation by those scholars. In addition to these factors, the texts of travel and fiction, and also the visual arts that depicted the East in the same misrepresentative belittling manner have also been influential in the formation of the Oriental image of the East. While Said stated that the writers of the West contributed to the spread of Orientalism, there also have been writers who wrote against the prejudices of the West and tried to depict the East with an objective perspective. In this thesis, The City of the Sultan of Julia Pardoe and of Grace Ellison's An Englishwoman in a Turkish Harem will be analysed through Said's theory of Orientalism in order to highlight how these writers have been different from the previous writers who depicted the East in a negative manner and sometimes showed parallelisms to Said's work, Orientalism. Keywords Orientalism, Julia Pardoe, The City of the Sultan, Grace Ellison, An Englishwoman in a Turkish Harem