Beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile antrenörlerin liderlik yönelimlerinin incelenmesi
Examination of the leadership orientations of physical education and sports teachers and coaches
  1. Tez No: 848492
  2. Yazar: MUSTAFA RECEP ARSLANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER DÖŞYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Liderlik kapsamında geçerli olan öğeler, beden eğitimi ve spor bağlamında ifade edilen liderlik davranışları için de geçerlilik göstermektedir. Bir lider olarak antrenörler ile beden eğitimi ve spor öğretmenleri, öğrenme aşamasındaki talebeleri için deneyim ve bilgi birikimini doğru bir biçimde dizayn eder, daha ileriye ulaşmak için sorumluluk alır, talebelerinin gelişimi için onlara destek olarak ve değişime liderlik ederek talebelerinin potansiyellerini ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Antrenörler ile beden eğitimi ve spor öğretmenleri, gücünü paylaşarak, bununla birlikte teşvik eder ve en iyiye ulaşmak için kendi işbirliği yapma potansiyelini diğerlerini teşvik etmek üzere kullanırlar. Bu çalışmanın amacı beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile antrenörlerin liderlik yönelimlerinin incelenmesidir. Beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile antrenörlerin liderlik yönelimlerinin incelenmesine yönelik bu araştırmada genel tarama yöntemi uygulandı. Araştırma grubu Gaziantep ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan 119 beden eğitimi ve spor öğretmeni ve 91 antrenörden oluşmuştur. Araştırmada araştırmanın bağımsız değişkenlerinden oluşan kişisel bilgi formu ile Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği (ÇYLYÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilere göre, ankete katılan beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile antrenörlerin politik liderlik, insan kaynaklı liderlik, karizmatik liderlik ve yapısal liderlik puanları ortalamalarının idarecilik yapma değişkenine göre yapılan t-testi sonucunda grup ortalamaları bakımından politik liderlik, insan kaynaklı liderlik, karizmatik liderlik ve yapısal liderlik değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The elements that apply to leadership also apply to leadership behaviors expressed in the context of physical education and sport. As a leader, coaches and teachers of physical education and sport help to unleash the potential of their students by properly designing experience and knowledge for their students in the learning stage, taking responsibility to reach further, supporting their students in their development and leading change. Coaches and physical education and sport teachers share and encourage strengths and use their potential to cooperate to encourage others to achieve the best. The study aims to examine the leadership orientations of physical education teachers and coaches. In this study, general survey method will be applied to examine the leadership orientations of Physical Education Teachers and coaches. The research group consists of 119 physical education teachers and 91 coaches working in secondary and high schools affiliated with the Ministry of National Education in Gaziantep Province. In the research,the personal information form and Multifaceted Leadership Orientations Scale (MLAS) will be used as independent variables of the research. The SPSS package program was used to analyze the data. According to the data obtained in the study, as a result of the t-test of the mean scores of political leadership, human resource leadership, charismatic leadership and structural leadership of the physical education and sports teachers and coaches participating in the survey according to the variable of being an administrator, statistically significant differences were found between political leadership, human resource leadership, charismatic leadership and structural leadership values in terms of group averages.