Kariyer kararı verme yetkinliği ve kişilik ilişkisi: Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri üzerine bir araştırma
Career decision making competency and personality relationship: A research on Süleyman Demirel University Faculty of Economics and Administrative Sciences students
  1. Tez No: 848518
  2. Yazar: ARZU GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kişilerin hayatındaki en önemli kararlardan biri şüphesiz ki kariyer seçimi olup bireyin hayatını tümüyle etkilemektedir. Yaşam tarzının belirlenmesinde önemli rolü olan bu seçim için bireyin doğru ve isabetli bir karar vermesi gerekmektedir. Aksi takdirde birey yapacağı yanlış seçim nedeniyle işinde mutsuz, verimsiz ve isteksiz olacaktır. Bu yüzden kariyer seçimi yapılırken kişiliğe en uygun olanı tercih edilmelidir. Çünkü kişiliğe uygun kariyer seçimi, kişinin iş ve sosyal hayatında başarılı ve tatminkâr olmasıyla beraber, mutlu bir yaşam sürdürmesine olanak verecektir. Bu nedenle yapılan çalışmamızda üniversite öğrencilerinin kariyer kararı verme yetkinlik beklentisi ile beş faktör kişilik arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğrenim gören son sınıf öğrencilerine yüz yüze anket yöntemiyle 410 öğrenciye uygulanmış ve 387 öğrencinin verileri değerlendirmeye alınmıştır. Yüz yüze yöntemiyle uygulanan anket 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm demografik özellikler, ikinci bölümde kariyer kararı verme yetkinlik ölçeği ve üçüncü bölümde ise beş faktör kişilik özelliklerinden oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences 28 (SPSS) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada demografik özelliklerin kariyer kararı verme yetkinliği ile ilişkisi ve beş faktör kişilik özellikleri ile kariyer kararı verme yetkinliği arasındakiler ilişkiler incelenmiştir. Değişkenler arasında farklılaşma durumunu tespit etmek için iki grup arasında yapılan karşılaştırmalarda t-testi, grup sayısının daha fazla olduğu karşılaştırmalarda One Way ANOVA ve gruplar arasında olduğunun tespiti için Post-Hoc testleri kullanılmıştır. Ayrıca ölçekler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important decisions in a person's life is undoubtedly career choice, and it completely affects the life of the individual. For this choice, which has an important role in determining the lifestyle, the individual must make the right and accurate decision. Otherwise, the individual will be unhappy, inefficient and reluctant in his job due to the wrong choice he makes. Therefore, when choosing a career, the one that best suits your personality should be preferred. Because choosing a career that suits one's personality will allow the person to live a happy and successful life in business and social life. For this reason, in our study, the relationship between university students' career decision-making competence expectation and five factor personality was examined. This study was applied to 410 senior students studying at Süleyman Demirel University Faculty of Economics and Administrative Sciences by face-to-face survey method, and the data of 387 students were discussed. The survey, administered face-to-face, consists of 3 parts. The first part consists of demographic characteristics, the second part consists of the career decision-making competency scale, and the third part consists of five factor personality traits. The data obtained from the research were evaluated using the Statistical Package for the Social Sciences 28 (SPSS) program. In the study, the relationship between demographic characteristics and career decision-making competence and the relationships between five factor personality traits and career decision-making competence were examined. In order to determine the differentiation between variables, t-test was used in comparisons between two groups, One Way ANOVA was used in comparisons where the number of groups was larger, and Post-Hoc tests were used to determine the difference between groups. Additionally, Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the scales.