Yeni iş modeli olarak dijitalleşmenin insan kaynakları yönetim süreçlerine etkisi: Bir araştırma
The impact of digitalization as a new business model on human resources management processes: A research
- Tez No: 848520
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN PAPATYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dijitalleşme bireysel, toplumsal ve kurumsal yaşamın tüm katmanlarında hayati bir önem taşımaktadır. İşletmeler açısından dijitalleşme, yeni iş modeli olanağıdır ve yenilikleri gerçekleştirmenin yeni yoludur. Dijitalleşme bağlamında tüm işletme işlevleri gibi insan kaynakları işlevi de bir değişim ve dönüşüm içine girmiştir. Yani insan kaynakları dijital hale gelmiştir. Analog ortamdan dijital ortama yönelik gelişen bu önem,“dijital insan kaynakları”şeklinde bir kavrama erişmiştir. Dolayısıyla, işletmelerde insan kaynakları işlevi için yeni fırsatlar yaratma, dünden daha çok önemsenmektedir. Ancak bu durum insan kaynakları işlevinin yapısını, süreçlerini, içeriğini ve geleceğini dijital olarak yeniden düşünmeyi gerektirmektedir. İnsan kaynakları yönetim süreçleri, insan kaynakları temel rutin geliştirme, yetenekleri ve performans süreçlerini geliştirmek üzere üç ana boyut içermektedir. Dijital olanaklar ve dijital teknoloji, bir bütünleşme, çalışanlara daha fazla söz sahibi olma ve çalışana kendi iş deneyimlerini arttırma fırsatı vermektedir. Bu yönde tezde dijitalleşmenin insan kaynakları yönetim süreçleri temel insan kaynakları rutinleri, yetenekleri ve performansları geliştirme süreçlerine etkisi ve Isparta ili merkezinda faaliyet gösteren banka şubelerinde araştırılmış ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırmada dijitalleşmenin işletme insan kaynakları yönetim süreçleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Fakat bu etki yaratıcı işlere karşı duyarlılık ve kariyer gelişiminde daha az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Digitization plays an important role in all layers of individual, social and institutional life. Digitization, in the point of view of businesses, is an opportunity of new business models and a new way to carry out innovations. In the context of digitalization, the human resources functions got into a change and conversion as the business functions do. Briefly, the human resources became digital. This factor, which has evolved from the analog environment to the digital environment, has turned into a notion called Digital Human Resources. Thereby, ıt is more important now than past for business to create new opportunities for human resources functions. However, this situation requires re-thinking of human resource function's structure, process, content and its future as digital. Management processes of human resources contain 3 main dimensions as developing human resources fundamental routine, qualification and performance processes. Digital possibilities and digital technology give an opportunity of creating a union, increasing work experience of employee own and have a more saying in field. In this direction, in the thesis, Digitalization of human resource management processes basic human resource routines, qualifications and the process of developing performances are examined. This study has conducted in Isparta province at the banks that are operate in the centre. Results have been interpreted. In this study, it is revealed that digitalization has a positive impact on business human resources management process. Yet, it is also seen that this impact has less effect on sensitivity to creative work and career development.