Şehirde yaşamaya yönelik marka tutumu ve yaşam doyumuna kent imajı ve şehir marka değerinin etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effects of city image and city brand equity on brand attitude towards living in the city and life satisfaction
  1. Tez No: 848521
  2. Yazar: ESRA ÇETİNCELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, şehir sakinlerinin kent imajı, şehir marka değeri algılarının şehirde yaşamaya yönelik marka tutumu ve yaşam doyumu üzerindeki etkisinin belirlenmesi ile birlikte kent imajı algılarının yaşam doyumu ve şehirde yaşamaya yönelik marka tutumu üzerindeki etkisinde şehir marka değerinin aracılık etkisinin tespit edilmesidir. Çalışmanın örneklemi Süleyman Demirel Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde çalışan 442 üniversite personelinden oluşmaktadır. Yapılan analizler sonucunda kent imajı boyutları, şehir marka değeri boyutları, şehirde yaşamaya yönelik marka tutumu ve yaşam doyumu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Oluşturulan yapısal eşitlik modellemesi sonucunda, kent imajı boyutlarından doğal çevre, güvenlik ve sosyal imkânların şehirde yaşamaya yönelik marka tutumu ile yaşam doyumuna anlamlı ve pozitif yönlü etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca şehir marka değeri boyutlarından şehir marka sadakatinin şehirde yaşamaya yönelik marka tutumu ile yaşam doyumuna anlamlı ve pozitif yönlü etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kent imajı boyutlarının şehirde yaşamaya yönelik marka tutumu ve yaşam doyumuna etkisinde şehir marka sadakati ile şehir marka algılanan kalitenin aracılık etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların şehir ile ilgili altyapı ve sosyo-ekonomi ile duygusal imaj algılarının şehir marka değeri oluşmasında ve şehirde yaşamaya yönelik marka tutumu ile yaşam doyumu üzerinde en çok etkiye sahip boyutlar olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of city residents' perceptions of city image, city brand equity on brand attitude towards living in the city and life satisfaction, and to determine the mediating effect of city brand equity on the effect of city image perceptions on life satisfaction and brand attitude towards living in the city. The sample of the study consists of 442 university employees working at Süleyman Demirel University and Isparta Uygulamalı Bilimler University. As a result of the analysis, it was determined that there are significant positive relationships between city image dimensions, city brand equity dimensions, brand attitude towards living in the city and life satisfaction. As a result of structural equation modeling, it was determined that natural environment, security and services among the dimensions of city image have a significant and positive effect on brand attitude towards living in the city and life satisfaction. In addition, it was determined that city brand loyalty, one of the dimensions of city brand equity, has a significant and positive effect on brand attitude towards living in the city and life satisfaction. Finally, it was determined that city brand loyalty and city brand perceived quality have mediating effects on the effect of city image dimensions on brand attitude towards living in the city and life satisfaction. Participants' perceptions of the city's infrastructure, socio-economics and emotional image were found to be the dimensions that had the most impact on the formation of city brand equity, brand attitude towards living in the city and life satisfaction.