İndigo boyalı pamuklu kumaşa bazı manipülasyon teknikleri kullanarak kadın ceket koleksiyonu oluşturma
Creating a women's jacket collection using some manipulation techniques on indigo dyed cotton fabric
  1. Tez No: 848528
  2. Yazar: BEGÜM TIĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sentetik ürünlerin kullanımının artması, gelişen teknoloji, insanları doğal yöntemlerden ve geleneksel el sanatlarından uzaklaştırmıştır. Ancak sentetik yerine doğal boyanın kullanılması, yalın kumaşa form vermek amaçlı kumaş manipülasyon tekniklerinden yararlanılması, tasarımcıları tarihin izleri ile birleştirirken zamanın ötesinde tekstil sanat ürünleri yaratma olanağı da sağlayabilmektedir. Eski yöntem ve teknikler ilham kaynağı olarak yenilikçi tasarımlar yaratma da öncülük etmektedir. İndigo boyamanın ışık ve gölgesi, kumaş manipülasyon tekniklerinin kumaşa üç boyutlu yansımaları, sanata ışık tutarken unutulan geleneksel yöntemlere de can vermektedir. Kumaşın şeklini farklı tekniklerle değiştirmek, indigo boyama uygulayarak farklı renk varyasyonları elde etmek, yeni tasarım arayışındaki tasarımcılara fırsat sağlamaktadır. Yeni malzemeler, teknolojik gelişmeler günümüzde daha heyecan verici durumda fakat ekoloji ve insan sağlığı düşünülerek doğal boyanın kullanımını ve geleneksel kültürleri içinde barındıran kumaş manipülasyon tekniklerinin kullanımını arttırmak önemlidir. Bu çalışmanın amacı, geçmişten günümüze indigo boyamanın ve kumaş manipülasyon tekniklerinin öneminin belirtilmesi, bu bilgilerin örneklerle açıklanması doğrultusunda indigo boyanın insan sağlığı açısından önemi düşünülerek, pamuklu kumaş yüzeyine kumaş manipülasyon teknikleri uygulayarak, denge temasıyla kadın ceket tasarım örneklerinin tasarlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of synthetic products and developing technology have moved people away from natural methods and traditional handicrafts. However, the use of natural dyes instead of synthetics and the use of fabric manipulation techniques to give form to plain fabric can provide designers with the opportunity to create textile art products beyond time while combining the traces of history. Old methods and techniques lead to the creation of innovative designs as a source of inspiration. The light and shadow of indigo dyeing and the three-dimensional reflections of fabric manipulation techniques on the fabric shed light on art and revive forgotten traditional methods. Changing the shape of the fabric with different techniques and obtaining different color variations by applying indigo dyeing provides opportunities for designers in search of new designs. New materials and technological developments are more exciting today, but it is important to increase the use of natural dyes and fabric manipulation techniques that in incorporate traditional cultures, considering ecology and human health. The aim of this study is to indicate the importance of indigo dyeing and fabric manipulation techniques from past to present, to explain this information with examples, and to design women's jacket design examples with the theme of balance by applying fabric manipulation techniques to the cotton fabric surface, considering the importance of indigo dye for human health.