S-metrik uzaylar ve bu uzaylarda bazı sabit nokta sonuçları
S-metric spaces and some fixed point results in these spaces
- Tez No: 848539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında S-metrik uzaylarda bazı sabit nokta sonuçları ele alınmıştır.Birinci bölüm S-metrik uzaylar ile ilgili bazı tanım ve teoremleri içermektedir.İkinci bölümde, S-metrik uzaylar baz alınarak oluşturulan Sb-metrik kavramına değinilmiş,bu uzay örnekler ve teoremlerle zenginleştirilmiştir.Son bölümde Branciari Sb-metrik uzay yapısı verilip bu kavramla ilgili bazı yeni sabit nokta teoremleri ispatlanmış ve bir uygulaması verilmiştir.Ayrıca C-cebir-değerli genişletilmiş Sb-metrik uzay tanımlandıktan sonra bu uzayda Kannan tipi sabit nokta teoremi ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some fi xed point results in S-metric spaces are discussed.The fi rst section contains some de finitions and theorems related to S-metric spaces. In the second section, the notion of Sb-metric, which is based on S-metric spces ,is mentioned and this space is enriched with examples and theorems. In the last section,Branciari Sb-metric space structure is given and some fixed point theorems related to this concept are proved and an application is given.Moreover,after defining the C-algebra-valued extended Sb-metric space,Kannan type fixed point theorem is proven in this space.