Planlı ve plansız gebeliklerin prenatal dönemdeki maternal ve paternal bağlanma ile ilişkisi
- Tez No: 805004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ŞOLT KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Prenatal bağlanma bireyin hayatının tüm evresinde etkisini gösteren ve yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip bir faktördür. Bu faktörün önemli iki bileşini maternal ve paternal bağlanmadır. Bu çalışma 01.03.2022 ile 01.03.2023 tarihleri arasında Çerkezköy Devlet Hastanesine başvuran 180 gebe ve 180 baba adayının planlı ve plansız gebeliklerde prenatal dönemdeki maternal ve paternal bağlanma ilişkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel türde bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki veri toplama araçları; araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan sosyodemgorafik özellikler ve gebelik planlamasına yönelik sorulardan oluşmuş tanıtıcı bilgi formu, rahim içi baba bağlanma ölçeği ve prenatal bağlanma ölçeğidir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prenatal attachment is a factor that affects all stages of an individual's life and has a significant impact on quality of life. Two important components of this factor are maternal and paternal attachment. This study was carried out as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the relationship between maternal and paternal attachment in the prenatal period in planned and unplanned pregnancies of 176 primiparous pregnant and 176 father-to-be who applied to Çerkezköy State Hospital between 01.03.2022 and 01.03.2023. Data in the study collection vehicles; researchers by literature in line with prepared sociodemographic features and pregnancy to planning oriented from the questions created identifier information Form, intrauterine father attachment scale and prenatal connecting is the scale. SPSS 25.0 program was used in the analysis of the data obtained in the research.